V dôsledku osýpok zomrelo minulý rok 35 ľudí.
Počet prípadov osýpok v minulom roku v Európe stúpol o 400 percent oproti roku 2016. Ako informuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), vlani sa osýpkami nakazilo 21 315 ľudí a v dôsledku tejto infekčnej choroby zomrelo 35 osôb. Rok predtým pritom WHO zaznamenala len 5 273 prípadov.
„Každý nový človek nakazený osýpkami v Európe nám pripomína, že neočkované deti a dospelí, nehľadiac na to, kde žijú, zostávajú v ohrození nakazenia chorobou a jej šírenia na ďalších ľudí, ktorí nemajú možnosť byť očkovaní. Viac ako 20-tisíc prípadov osýpok a 35 stratených životov len v roku 2017 sú tragédiou, ktorú jednoducho nemôžeme prijať,“ vyjadrila sa regionálna riaditeľka WHO pre Európu Zsuzsanna Jakab.
„Eliminácia osýpok a rubeoly je prioritným cieľom, ktorému sú všetky európske štáty pevne oddané, ako aj základným kameňom dosiahnutia zdravia sa týkajúcich cieľov trvalo udržateľného rozvoja. Táto krátkodobá prekážka nás nemôže odradiť od nášho záväzku byť generáciou, ktorá navždy oslobodí naše deti od týchto chorôb,“ dodala.
Najviac prípadov bolo v Rumunsku
Veľké epidémie osýpok zasiahli v roku 2017 15 európskych krajín. Najviac prípadov zaznamenali v Rumunsku (5 562), Taliansku (5 006) a Ukrajine (4 767), ktoré sa v uplynulých rokoch stretli s poklesom celkovej rutinnej imunizácie a dôsledného pokrytia marginalizovaných skupín obyvateľstva, prerušovaním dodávok vakcín a nedostatočnými systémami monitorovania ochorení.
Ďalšími štátmi, kde sa vyskytli epidémie osýpok, boli Grécko, Nemecko, Srbsko, Tadžikistan, Francúzsko, Ruská federácia, Belgicko, Spojené kráľovstvo, Bulharsko, Španielsko, Česká republika a Švajčiarsko.
V roku 2012 začali európske štáty s overovaním procesu eliminácie osýpok a rubeoly. Epidémie sa však budú vyskytovať, kým pred nimi nebudú chránené všetky náchylné deti a dospelí, zdôrazňuje WHO.
Na zastavenie a prevenciu osýpok sa krajiny angažujú vo viacerých smeroch vrátane osvetových iniciatív či imunizácií zdravotníckych pracovníkov a ďalších dospelých vystavených mimoriadnemu riziku ochorenia.
V tejto súvislosti sa v utorok v Čiernej Hore stretlo 11 ministrov zdravotníctva, ktorých cieľom je prediskutovať spoločné ciele stanovené Európskym vakcinačným akčným plánom do roku 2020. Medzi týmito cieľmi je aj likvidácia osýpok a rubeoly.