Významnou časťou legislatívnej úpravy je zriadenie etickej komisie rezortu zdravotníctva pre klinické skúšanie liekov, novela upravuje aj pôsobenie lekárenskej pohotovostnej služby.
Parlamentný výbor pre zdravotníctvo prerušil diskusiu o novele zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach. Najdôležitejším cieľom návrhu zákona je implementovať nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) zo 16. apríla 2014 o klinickom skúšaní liekov na humánne použitie, ktorým sa zrušuje smernica 2001/20/ES.
Významnou časťou novely je zriadenie etickej komisie Ministerstva zdravotníctva SR pre klinické skúšanie liekov.
Tá bude spolu so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) posudzovať žiadosti o povolenie klinického skúšania liekov, žiadosti o povolenie podstatnej zmeny klinického skúšania, žiadosti o pridanie Slovenskej republiky do klinického skúšania povoleného v iných členských štátoch Európskej únie predložené prostredníctvom elektronického EÚ portálu klinického skúšania.
O komisii sa ešte porozprávajú
Ako informoval predseda výboru Štefan Zelník (SNS), pôvodný pozmeňujúci návrh z dielne rezortu zdravotníctva bol zdôvodnený zosúladením s právom EÚ.
„Ak máme niečo schváliť a potom to zase opravovať, dali sme si čas na to, aby sme pozvali pani ministerku, aby sme sa o tom porozprávali, ako by tá centrálna etická komisia mohla to kvantum informácií spracovať. Máme čas, nič nás nenaháňa, ja som rozhodne za to, aby sme schvaľovali dobré zákony,“ povedal.
Výbor bude o tomto bode rokovať budúci týždeň v utorok o 12:30.
Zmeny aj pre lekárne
Novela zákona rieši aj pôsobenie lekárenskej pohotovostnej služby. V pracovných dňoch bude dostupná v čase od 16:00 do 22:00 a v dňoch pracovného pokoja v čase od 7:00 do 22:00, a to v každom okrese.
Samosprávny kraj bude podľa novely určovať a následne aj zverejňovať rozpis zabezpečenia poskytovania lekárenskej pohotovostnej služby na svojom webovom sídle najneskôr mesiac pred začiatkom obdobia, na ktoré sa rozpis vyhotoví.