Podľa prezidentky Asociácie na ochranu práv pacientov Kataríny Kafkovej nastali aj určité pozitívne zmeny, väčšinou však išlo len o malé zlepšenia systému.
Uplynulý rok hodnotia pacienti skôr negatívne ako pozitívne. Uviedla to prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) Katarína Kafková. „Medzi množstvo problémov, ktoré naše zdravotníctvo má, pribudli žiaľ ďalšie. Snaha o vyriešenie poplatkov v zdravotníctve sa úplne minula účinku. Pacienti stále platia, niektorí dokonca ešte viac ako pred tým,“ zhodnotila.
V zdravotníctve vládne podľa zástupkyne pacientskej organizácie korupcia, predražené nákupy a dohodnuté verejné obstarávania. „Dlhodobo chorí ľudia nikoho nezaujímajú, a keby nemali svoje rodiny, veľakrát by sa o nich nemal kto postarať. Chýba nám v tomto smere zákon, ktorý by riešil tento problém,“ doplnila Kafková.
Problémom podľa nej je aj to, že digitalizácia zdravotníctva (eHealth) sa stále nerozbehla, rovnako ako výstavba novej univerzitnej nemocnice v Bratislave, ktorú hlavné mesto naozaj potrebuje.
Kafková však jedným dychom dodala, že nastali aj určité pozitívne zmeny, ako schválenie Národného programu starostlivosti o pacientov so zriedkavými chorobami, či zníženie hranice ochranného limitu na lieky pre seniorov, ZŤP a zaradenie detí ako ďalšej skupiny.
„Väčšinou však išlo len o malé zlepšenia systému, ktorému, podľa môjho názoru, chýba celková vízia. Neexistuje cieľ, kam a za aký čas sa má zdravotníctvo posunúť. Preto si želám, aby sa slovenské zdravotníctvo v ďalšom roku konečne pohlo vpred,“ konštatovala Kafková.
Podľa asociácie je potrebné vyriešiť financovanie zdravotníctva, zaviesť jasné pravidlá, podľa ktorých pacienti budú vedieť, na čo majú nárok. Musí sa tiež urobiť poriadok s nedostupnosťou liekov a vakcín. „Novú vládu, či už ľavicovú alebo pravicovú, musí zaujímať názor pacientov. Len vzájomnou komunikáciou a spoluprácou môžeme vyriešiť problémy dlhodobo,“ uzavrela Kafková.