Pacientom so srdcovou arytmiou, ktorá pochádza z výtokových traktov srdcových komôr, by mohol v budúcnosti pomôcť nový typ katétra pre srdcovú elektrofyziológiu s kratším trvaním výkonu.
Zariadenie, ako aj iné verzie pre ďalšie typy arytmií, skúmal a navrhol tím amerických vedcov pod vedením Igora Efimova z The George Washington University vo Washingtone D.C. Spolupracoval s nimi aj český odborník David Pospíšil z Fakultnej nemocnice (FN) Brno.
Ich katétru, na ktorý už majú patent s americkou i celosvetovou platnosťou, po zavedení a rozložení totiž stačí len pár srdcových sťahov a depolarizácií myokardu na zmapovanie celej záujmovej oblasti.
V prípade lokalizácie arytmogénneho fokusu tak lekári budú môcť okamžite vykonať presne cielenú rádiofrekvenčnú abláciu.
Úplne nové riešenie
Pospíšil sa na výskume podieľal počas svojej lekárskej stáže na George Washington University. Venoval sa práve verzii katétra pre diagnostiku a terapiu srdcových arytmií pochádzajúcich z výtokových traktov srdcových komôr.
„Konkrétne tento katéter, respektíve riešenie je úplne nové,“ skonštatoval Pospíšil, ktorý pôsobí na pracovisku invazívnej a intervenčnej elektrofyziológie Internej kardiologickej kliniky FN Brno a Lekárskej fakulty Masarykovej univerzity.
Lieky na artériovú hypertenziu už môžu predpisovať aj všeobecní lekári
„Na univerzite bola toho času rozpracovaná technológia konformnej polovodičovej elektroniky, ktorú je možné umiestniť na veľmi pružné materiály, napríklad na tie na báze silikónu. Druhou otázkou bolo, ako túto technológiu využiť v katétroch pre srdcovú elektrofyziológiu špecializovaných na konkrétne aplikácie. Riešenie pre výtokové trakty komôr spočíva v rozložiteľnom, pružnom, výtokový trakt vyplňujúcom – konformnom tvare, ktorý zachováva zaručený vnútorný lúmen, a teda nespôsobí neprípustné úplné uzavretie výtokovej časti srdcovej komory. Zároveň bolo treba zaistiť dostatočný kontakt a prítlak na okolitú stenu,“ vysvetlil Pospíšil.
Výhodou je najmä rýchlosť
Zariadenie prinesie podľa Pospíšila pre pacientov výhodu v tom že rapídne skráti trvanie výkonu. Výhodou pre lekárov bude jednoduchosť mapovania či vlastnej ablácie.
Ako však Pospíšil podotkol, metóda má aj „svoje limitácie, ale pre väčšinu pacientov by mala byť s výhodou použiteľná„.
Vynález je spolu s riešeniami pre ďalšie typy arytmií vo vývoji. V dohľadnom čase by sa z neho mal stať klinicky funkčný produkt. Zavedenie do praxe si však bude zrejme vyžadovať niekoľko rokov.
Informácie agentúre SITA poskytol hovorca Fakultnej nemocnice Brno Pavel Žára.