Pacientom s rakovinou sa často darí lepšie s menej intenzívnou liečbou, tvrdí nový výskum

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
rakovina
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
  • Chapters
  • descriptions off, selected
  • captions and subtitles off, selected
    Reklama
    Tento článok pre vás načítala AI.

    Menší rozsah liečby troch druhov rakoviny môže pacientom uľahčiť život bez ohrozenia výsledkov. Informovali o tom lekári na najväčšej svetovej konferencii o rakovine v Chicagu.

    Menej či viac?

    Odborníci si dlhodobo kladú otázky, či menej operácií, menej chemoterapie alebo menej ožarovania môže pacientom pomôcť žiť dlhšie a cítiť sa lepšie. Najnovšie štúdie sa týkali rakoviny vaječníkov a pažeráka, ako aj Hodgkinovho lymfómu.

    Pred tridsiatimi rokmi bol výskum rakoviny o odporúčaní robiť viac, nie menej. Boli prípady, keď ženy s pokročilou rakovinou prsníka dotlačili na pokraj smrti masívnymi dávkami chemoterapie a transplantáciami kostnej drene. Tento prístup nefungoval o nič lepšie ako chemoterapia a pacienti trpeli.

    Efektívnejšia liečba

    Teraz, v snahe optimalizovať starostlivosť o rakovinu, sa výskumníci pýtajú: „Potrebujeme všetku tú liečbu, ktorú sme používali v minulosti?“

    Viacerí lekári poukazujú na to, že liečba rakoviny sa stáva nielen efektívnejšou, ale aj ľahšie tolerovateľnou a spája sa s menším počtom krátkodobých a dlhodobých komplikácií.

    Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať