Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) vyjadrilo hlboké znepokojenie nad návrhom novely Zákonníka práce, ktorý predložil poslanec Peter Stachura (KDH).
Moderné otrokárstvo
Návrh, ktorý by mal upraviť výpovedné lehoty lekárov, sestier a pôrodných asistentiek na šesť mesiacov, je podľa predsedníčky OZ SaPA Moniky Kaveckej krokom späť v riešení problémov slovenského zdravotníctva a považuje ho za moderné otrokárstvo.
Ak sa nepodarí stabilizovať počet sestier, zdravotnícky systém skolabuje, varujú poslanci KDH (video)
„Takéto predĺženie výpovedných lehôt je pre nás neprijateľné. Tento návrh len ukazuje, ako málo si naši zákonodarcovia vážia prácu zdravotníckych pracovníkov,“ vyhlásila Kavecká.
Považujú to za ďalšie obmedzenie
OZ SaPA upozorňuje, že dlhé výpovedné lehoty ohrozujú mobilitu pracovnej sily v zdravotníctve, čo môže spôsobovať situácie, kde na jednom mieste budú zdravotníci chýbať a na inom mieste nebudú môcť prijať nových zamestnancov. Podľa Kaveckej, riešenie spočíva v zlepšení pracovných podmienok, spravodlivom odmeňovaní a rešpektovaní práce zdravotníckych pracovníkov.
Predĺženie výpovednej lehoty a zrušenie kreditového systému nepomôže zdravotníkom ani pacientom, odkazujú odborári
„Sestry a pôrodné asistentky si zaslúžia úctu a adekvátne pracovné podmienky, nie ďalšie obmedzenia,“ dodala Kavecká. OZ SaPA vníma návrh ako nevhodný a neznalý reálnej situácie v zdravotníctve a vyzýva poslancov, aby ho zamietli a sústredili sa na skutočné riešenia problémov.
„Ako by sa cítil sám pán poslanec Stachura, keby bol viazaný šesťmesačnou výpovednou lehotou?“ pýta sa Kavecká a zdôrazňuje, že je potrebné jednoznačne odmietnuť tento návrh.
Podmienky by sa mali zlepšovať
Predsedníčka OZ SaPA apeluje na poslancov, aby sa zamerali na riešenia, ktoré skutočne zlepšia pracovné podmienky zdravotníckeho personálu a nie na obmedzovanie ich práv.
SNS a Kotlár prerástli ministerke Dolinkovej cez hlavu, tvrdí KDH a žiada odvolať splnomocnenca vlády
Združenie takisto vyjadruje svoje presvedčenie, že obmedzovanie zdravotníckych pracovníkov nepovedie k zlepšeniu zdravotníctva, ale k jeho destabilizácii. OZ SaPA preto odmieta návrh novely v plnej miere a vyzýva k prijatiu opatrení, ktoré zvýšia motiváciu a spokojnosť zdravotníckeho personálu.