Opatrenia hygienikov budú mať charakter vyhlášok. Poslanci totiž v stredu schválili novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Opatrenia, ktoré doteraz vydával Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR a regionálne úrady verejného zdravotníctva, budú mať podľa novely po novom charakter všeobecne záväzných právnych predpisov.
Reakcia na okolnosti COVID-19
Novela je podľa rezortu zdravotníctva reakciou na okolnosti spôsobené pandémiou ochorenia COVID-19. Upravuje tiež výkon epidemiologického vyšetrovania.
Ako sa uvádza v materiáli, prebiehajúca pandémia ochorenia COVID-19 odhalila niektoré nedostatky vo formálnych ustanoveniach, ktoré sa týkajú vydávania opatrení orgánov verejného zdravotníctva. Novela má preto všetky tieto deficity odstrániť a riadnym a prehľadným spôsobom upraviť.
Mikas: Nehľadajme cesty, ako opatrenia obísť. Riziko šírenia koronavírusu takto neznížime
„Tak, aby sme mali istotu v právnej forme týchto aktov, ako aj spôsobe ich publikovania,“ uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Novela upravuje aj nové nástroje v boji s pandémiou COVID-19. Takýmto nástrojom je aj možnosť orgánov verejného zdravotníctva nariadiť opatrenie, ktoré bude ukladať povinnosť poskytovateľom služieb alebo zamestnávateľom podmieňovať vstup do prevádzkových priestorov registráciou osobných údajov vstupujúcich osôb.
Pomáha k trasovaniu nakazených osôb
„Tento nástroj je v súčasnosti využívaný napríklad v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska, kde napomáha trasovaniu osôb, ktoré mohli prísť do kontaktu s nakazenou osobou,“ uviedol rezort.
V zákone o organizovaní verejných športových podujatí sa upravuje aj riešenie konfliktu medzi povinnosťou zakrytia tváre vyplývajúcou z opatrení ÚVZ SR a zákazom mať zakrytú tvár spôsobom, ktorý sťažuje ale znemožňuje identifikáciu účastníka verejného športového podujatia.
Hlavný hygienik Ján Mikas: Denne dostávam podnety, aj vyhrážky a nadávky
Parlament schválil novelu aj s 20 pozmeňujúcimi návrhmi. Vyňaté bolo aj opatrenie hlavného hygienika v súvislosti s očkovaním pri situáciách pandemických a epidemických výskytov infekčných ochorení.
„Nakoľko si myslíme, že takéto opatrenia by mali prejsť širokou celospoločenskou diskusiou a mali by byť prijímané v Národnej rade SR po medzirezortnom pripomienkovom konaní, teda formou štandardnej legislatívnej zmeny,“ podotkol v utorok v pléne minister zdravotníctva.