Slovenská lekárnická komora (SLeK) s podporou kľúčových expertov a odborných partnerov pokračuje v prípravách na očkovanie v lekárňach. Podľa tlačovej správy komory je záujem lekárnikov sľubný.
SLeK s partnermi v rámci Fóra pre dostupnejšie očkovanie spracovali podklady k certifikovanému vzdelávaniu farmaceutov v oblasti očkovania.
Rutinné očkovanie v lekárňach
„Na Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského (UK) sme v spolupráci so skupinou expertov pripravili vzdelávací program pre farmaceutov k rutinnému očkovaniu dospelých osôb, ktorý bude jednou z podmienok úspešnej implementácie očkovania vo verejných lekárňach,“ hovorí dekan Farmaceutickej fakulty UK Ján Klimas.
Dodal, že súčasťou kurzu sú teoretické a praktické znalosti z rôznych oblastí, napríklad z epidemiológie prenosných ochorení, imunizácie, správneho skladovania a aplikácie vakcín, z kontraindikácií a praktická aplikácia vakcín či tréning poskytnutia prvej pomoci. Certifikačný kurz je pripravený na predloženie akreditačnej komisii ministerstva zdravotníctva.
Nová kompetencia farmaceutov
Fórum pre dostupnejšie očkovanie má pripravený aj súbor úprav právneho poriadku. „V navrhovanej, expertmi pripravenej právnej úprave, sú definované viaceré oblasti, kde sú potrebné legislatívne úpravy, a to najmä zadefinovať očkovanie ako súčasť poskytovania lekárenskej starostlivosti s definíciou samostatného oddelenia verejnej lekárne určeného na poskytovanie výkonov a upraviť vykazovanie výkonov prostredníctvom nástrojov e-zdravia, vykonať zmeny určením materiálneho, priestorového a personálneho vybavenia poskytovateľov lekárenskej starostlivosti pre účely očkovania, rozšíriť sústavy certifikovaných pracovných činností a zaradiť novú certifikovanú činnosť určenú pre farmaceutov,“ vymenúva prezident SLeK Ondrej Sukeľ.
Na rade sú teraz podľa Sukeľa príslušné inštitúcie, aby spustili očkovanie v lekárňach a prispeli tým k zníženiu odvrátiteľných úmrtí na Slovensku.
Lekárnici znížia tlak na lekárov
Očkovanie proti chrípke, ale aj ďalším infekčným ochoreniam vo verejných lekárňach je podľa SLeK samozrejmosťou minimálne v 14 krajinách Európy.
„Okrem samotného očkovania sú farmaceuti zapojení v procese edukácie, pomáhajú znižovať tlak na systém zdravotnej starostlivosti, prinášajú úsporu nákladov platcom aj spoločnosti a pomáhajú napríklad aj v identifikácii osôb vo zvýšenom riziku nákazy,“ hovorí viceprezidentka SLeK Miroslava Snopková.
Záujem slovenských farmaceutov o očkovanie je sľubný. „Na Slovensku by takmer 6 z 10 farmaceutov uvítalo možnosť očkovania dospelej populácie proti chrípke v lekárňach a viac ako tri štvrtiny opýtaných farmaceutov by využilo možnosť vzdelávania v oblasti vakcinácie,“ dodáva Snopková z prieskumu realizovaného SLeK v apríli 2021.