Druhú dávku MMR vakcíny dostanú deti už pred nástupom do školy. Tridsiatnici by sa mali preočkovať proti osýpkam, poisťovňa vakcínu uhradí.
Kalendár očkovania detí i dospelých na Slovensku sa bude meniť. Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská a hlavný hygienik Ján Mikas odsúhlasili závery pracovnej skupiny pre imunizáciu. Tá vydala odporúčania na základe výsledkov Imunologického prehľadu na Slovensku v roku 2018.
Podľa novej očkovacej schémy budú deti očkované druhou dávkou vakcíny proti osýpkam, mumpsu a ružienke (MMR) v šiestom roku. V súčasnosti je to v 11. roku života. Obdobie aplikovania prvej dávky MMR vakcíny zostáva nezmenené. Naďalej sa bude vykonávať v 15. až 18. mesiaci života.
„Ide o dôležitý a potrebný krok s dôrazom na efektívnejšiu ochranu zdravia detí pred infekčnými ochoreniami,“ odôvodnila Kalavská. Upozornila na súčasné epidémie v SR aj v Európe. V nich evidovali vysokú chorobnosť práve u detí.
Druhou dávkou MMR vakcíny sú už v súčasnosti očkované v predškolskom veku v rámci povinného očkovania deti v ČR, Slovinsku, Chorvátsku alebo Taliansku.
Foto: Hygienici upozorňujú na nebezpečné sklenené hrnčeky, uvoľňujú zdraviu škodlivé látky
Kompletné očkovanie budú mať už pri nástupe do školy
Rozhodnutie presunúť aplikáciu druhej dávky MMR vakcíny je reakciou na laboratórne výsledky imunologického prehľadu. Ukázali, že podiel detí s ochrannou hladinou protilátok proti osýpkam do 11 rokov sa pohybuje od 97,24 % u 3-ročných detí po 93,46% u 5 až 9-ročných detí.
„Výsledky možno považovať za uspokojivé. Avšak vzhľadom na zvýšený výskyt osýpok na Slovensku a v Európe je potrebné zvýšiť ochranu zdravia detí. Naším zámerom je, aby boli deti už pri nástupe do školy kompletne očkované dvoma dávkami MMR vakcíny,“ vysvetlil Mikas.
To zabezpečí väčšiu ochranu proti osýpkam než podľa súčasného kalendára. „Týmto krokom sa posilní ochrana zdravia detí a zníži sa riziko vzniku a šírenia osýpok v školských kolektívoch,“ dodal Mikas.
Ministerstvo v súčasnosti už pracuje na novele vyhlášky, ktorá prinesie úpravu očkovacieho kalendára. Zmeny by do praxe mohli byť zavedené v budúcom roku.
Predĺži sa vek očkovania proti žltačke typu A
Zmeny sú plánované aj v rámci odporúčaného očkovania proti vírusovej hepatitíde A. Navrhuje sa rozšírenie veku očkovania dvojročných detí žijúcich v miestach s nízkym sociálno-hygienickým štandardom, bez prístupu k pitnej vode, bez odkanalizovania odpadových vôd alebo s nízkym štandardom bývania, na očkovanie vo veku dva až päť rokov.
Z výsledkov testov totiž vyplynulo, že hoci majú vakcíny proti vírusovej hepatitíde A vysokú účinnosť, zaočkovanosť detí do 10 rokov veku je veľmi nízka. Vo vekovej skupine 1- až 4-ročných detí dosahuje 8,6 % a vo vekovej skupine 5- až 9-ročných 15 %.
„Rozšírenie veku očkovania je krokom, ktorý vyplynul z doterajšej praxe očkujúcich lekárov. Časové rozpätie očkovania sa navrhuje rozšíriť na vek, kedy sa nevykonáva žiadne povinné očkovanie. Lekári tak budú mať dostatok času na očkovanie proti vírusovej hepatitíde A, od čoho si sľubujeme vyššiu zaočkovanosť týchto detí,“ konštatoval hlavný hygienik SR.
Tridsiatnikom odporúčajú dať sa preočkovať
Problém s osýpkami môžu mať aj zaočkovaní ľudia vo veku 35 až 39 rokov. Očkovaní boli totiž menej stabilnou vakcínou. V tom čase sa totiž často nedodržiaval chladový reťazec v pediatrických obvodoch. dôsledkom mohlo byť tzv. vyvanutie imunity, teda postupnému poklesu hladiny ochranných protilátok v organizme.
Ľudom v príslušnej vekovej kategórii preto odporúčajú zaočkovať sa jednou dávkou vakcíny proti osýpkam, mumpsu a ružienke. To im uhradí zdravotná poisťovňa.
Ministerstvo aj úrad verejného zdravotníctva zároveň odporúčajú osobám vo veku 25-49 rokov v rámci celého Slovenska, ktoré nie sú kompletne očkované dvomi dávkami MMR vakcíny, alebo nepoznajú svoj očkovací status, s výnimkou osôb s kontraindikáciou očkovania, preočkovanie jednou dávkou MMR vakcíny. Prioritne sa to týka zamestnancov v detských kolektívoch ale aj zdravotníckym pracovníkom.