Nová bratislavská nemocnica

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica Rázsochy
Foto: SITA / Michal Burza

Päť areálov Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) by malo byť minulosťou. Ako sa uvádza v koncepcii rozvoja UNB, ktorú ministerstvo zdravotníctva predložilo do pripomienkového konania, tento systém sa ukazuje byť dlhodobo neefektívny.

Po novom by UNB mali tvoriť len dve zariadenia – ružinovská a novo postavená nemocnica na Rázsochách. Ostatné bratislavské nemocnice by mali byť jej partnermi, ktorí budú dopĺňať praktickú výučbu na vybraných pracoviskách.

  • Nemocnica sv. Cyrila a Metoda (Petržalka)
  • Nemocnica Staré mesto (Mickiewiczova)
  • Nemocnica sv. Michala (historicky vojenská nemocnica, ktorá sídlila na Patrónke a od minulého roku je v Starom meste)
  • Nemocnica Milosrdní bratia (pri Námestí SNP)

Špecializovaná geriatrická nemocnica v Podunajských Biskupiciach by sa mala pretransformovať na neziskovú organizáciu so sociálno-zdravotnými lôžkami. Kramáre postupne utlmia činnosť.

Staré mesto a Petržalka by sa mali zmeniť na samostatné príspevkové organizácie.

Staré mesto pre geriatrických pacientov

Všeobecná nemocnica Staré mesto prejde postupnou transformáciou na Špecializované centrum pre liečbu nervových a duševných chorôb a geriatrického pacienta.

Základnú súčasť budú tvoriť dve Centrá excelentnosti. Prvé bude zamerané na komplexný manažment pacienta s náhlou cievnou mozgovou príhodou. Bude potrebné vybudovať neurorehabilitačné oddelenie a tiež komplexný ambulantný poliklinický trakt.

Druhým bude „Pavilón komplexnej starostlivosti o geriatrického pacienta“ s priamym napojením na SVaLZ, ktoré nemocnica priamo poskytuje.

Tento pavilón bude kapacitne plne vyhovovať zámeru centralizácie starostlivosti o geriatrického pacienta v Bratislave a širšom okolí, čo prispeje k skvalitneniu a zefektívneniu poskytovania zdravotnej starostlivosti o geriatrického pacienta, ktorá má svoje špecifiká.

Lôžka v tejto nemocnici budú predovšetkým neurologické, psychiatrické, internistické, geriatrické, prípadne paliatívne.

V Biskupiciach ostanú špecializované ambulancie

V Podunajských Biskupiciach ostanú geriatrické a chronické lôžka, čiže oddelenie pre dlhodobo chorých, doliečovacie oddelenie, oddelenie fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie (FBLR).

Budú umiestnené v súčasných priestoroch geriatrickej kliniky/oddelenia plne vyhovujúce štandardom chronickej starostlivosti.

Zároveň budú zachované ambulancie (všeobecné aj špecializované) regionálneho významu v poliklinickej časti zdravotníckeho zariadenia. Po reprofilizácii bude zachované aj laboratórium, ktoré pokryje vyšetrenia základných hematologicko-biochemických parametrov pacientov.

Starostlivosť z Kramárov a čiastočne aj z Ružinova sa presunie na Rázsochy. Petržalská nemocnica by si mala ponechať súčasný rozsah starostlivosti.

Prečo Rázsochy

S novou nemocnicou sa pôvodne počítalo na Patrónke, v areáli bývalej Nemocnice Sv. Michala, ktorá sa presťahovala do novej budovy v Starom meste. Tento variant však padol už skôr, keď ministerstvo pod novým vedením posudzovalo vhodnosť PPP projektu. Problémy by boli totiž s pozemkami, ktoré sú vo vlastníctva ministerstva vnútra a nesmú sa podľa zákona bezodplatne previesť.

Ďalšími ťažkosťami sú nedostatočný priestor na rozvoj, problematická doprava a nevyhnutnosť celý objekt bývalej nemocnice zbúrať.

Ďalším variantom bola rekonštrukcia a dostavba Ružinova. A hoci rekonštrukcia sa ukazuje byť prijateľná, na ďalší rozvoj navrhovatelia nevidia priestor. Problematický je aj súdny spor týkajúci sa pozemkov.

Uvažovalo sa aj s výstavbou „na zelenej lúke“ na východe Bratislavy. Hoci strategicky to bolo najvhodnejšie územie (táto časť Bratislavy nemá blízku nemocnicu), problémom sa ukázalo dopravné napojenie či nutnosť kupovať pozemky od niekoľkých vlastníkov.

Vyhrali to teda Rázsochy, pričom otázka, či súčasnú hrubú stavbu dokončiť, alebo zbúrať a postaviť novú, je zatiaľ otvorená.

Postelí bude viac

Počet lôžok v Bratislave by mal vzrásť. V súčasnosti majú všetky zariadenia UNB spolu 2 284 postelí, po novom by to malo byť 2 357, čiže o 73 viac.

Výraznejšie by mal klesnúť počet lôžok interného lekárstva, infekčnej a geo-medicíny, úplne sa zruší súčasných 11 lôžok pracovného lekárstva.

Naopak, viac by malo byť lôžok dlhodobej starostlivosti – nárast až o 117 postelí, ale aj neurochirurgie či denného stacionára.

Počty lôžok Nový Pôvodne Zmena
AIM 38 39 -1
Popáleniny 17 17 0
Denný stacionár 36 20 16
Dermatológia 13 21 -8
Geriatria 100 100 0
Gynekológia 213 218 -5
Infekčné a geo-medicína 39 59 -20
Interné lekárstvo 376 404 -28
Dlhodobá starostlivosť 251 134 117
Neonatológia 125 125 0
Neurológia 176 176 0
Neurochirurgia 73 49 24
Pracovné lekárstvo 11 -11
Onkológia 17 18 -1
Očné 18 18 0
ORL 46 46 0
Ortopédia 82 82 0
Plastická chirurgia 24 33 -9
Pneumológia 69 69 0
Psychiatria 192 196 -4
Rehabilitácia 63 63 0
Chirurgia 223 231 -8
Traumatológia 75 64 11
Urológia 90 90 0
SPOLU 2 357 2 284 73

Veda a výskum v nemocnici

Výskumná časť bude podľa predstáv ministerstva zdravotníctva integrálnou časťou UNB. Výskum tak bude v priamom kontakte s priestormi zdravotnej starostlivosti o pacientov a v priamom dosahu lekárov zapojených do klinického výskumu.

Výskumná časť by mala byť spoločnou pôdou UNB, Lekárskej fakulty UK, Slovenskej zdravotníckej univerzity, aj Slovenskej technickej univerzity (napr. vývoj nových diagnostických zariadení na princípe senzorov) a Slovenskej akadémie vied, kde by sa realizoval klinický výskum.

Do priestorov UNB by bolo možné presunúť časť výskumnej kapacity teoretických ústavov LF UK resp. SZU (ideálne celá výskumná základňa). Priestorové a technické požiadavky  sa môžu potom čiastočne prekrývať s navrhovaným Biomedicínskym centrum UNB.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie UNB Univerzitná nemocnica Bratislava