Nemocnice na Slovensku sa po trinástich rokoch konečne dočkali. Od začiatku budúceho roka sa na Slovensku zavedie DRG systém ako najobjektívnejší, najtransparentnejší a najspravodlivejší systém financovania nemocníc.
Zámer zaviesť tento úhradový mechanizmus pre nemocnice mala pritom už vláda pod vedením Ivety Radičovej, a to od prvého štvrťroka 2013.
Nezvyčajne ambiciózny termín
Už vo februári 2012 však Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) upozorňoval na to, že takýto termín je nezvyčajne ambiciózny. Projekt zavedenia DRG systému bol pritom súčasťou programového vyhlásenia vlády Ivety Radičovej.
„Zavedenie DRG systému bude najväčšou zmenou financovania nemocníc na Slovensku za ostatných 20 rokov najmä z pohľadu spravodlivosti a efektívnosti,“ uvádza sa v materiáli z februára 2012.
Zdravotnícky sektor žiada od novej vlády zvýšenie platby za poistencov štátu
Zavedenie systému DRG prinesie od 1. januára budúceho roka do zdravotníctva transparentnosť a rovnaké platby od zdravotných poisťovní, tvrdí ÚDZS.
Týmto krokom sa z DRG systému stáva nielen systém pre vykazovanie, ale spúšťa sa po častiach ako úhradový mechanizmus. V praxi to znamená, že tento systém určí presnú výšku platby nemocniciam za hospitalizačný prípad, ktorá zohľadňuje finančnú náročnosť hospitalizácie cez relatívnu váhu, ale zároveň aj objem disponibilných zdrojov v ústavnej zdravotnej starostlivosti cez základnú sadzbu.
Zavedenie DRG systému
ÚDZS vníma zavedenie DRG ako úhradového mechanizmu ako prvý krok v tvorbe pravidiel, ktoré zavedú do systému zdravotného poistenia prehľadnosť a efektívnosť.
„Neexistencia DRG systému ako úhradového mechanizmu v spojení s uplatňovaním princípu zmluvnej voľnosti deformujú finančné vzťahy medzi zdravotnými poisťovňami a nemocnicami,“ zhrnula predsedníčka úradu Renáta Bláhová.
Úradnícka vláda navrhuje šetriť aj na poistencoch zdravotných poisťovní, prišli by sme o dve tretiny benefitov
„Zverejnením tohto odborného usmernenia Ministerstvo zdravotníctva SR zavŕšilo proces zavádzania DRG ako úhradového mechanizmu, ktorý trval 13 rokov a Slovensko ho tak zavádza ako posledná krajina EÚ,“ ozrejmil minister zdravotníctva Michal Palkovič.
Základný kameň regulácie cenotvorby
Systém nasledujúce roky čaká pridávanie ďalších vhodných diagnóz, určenie ekonomicky oprávnených nákladov, riešenie otázky diferenciácie základných sadzieb medzi poskytovateľmi a v neposlednom rade riešenie zostávajúcej časti rozpočtov.
Úrad verí, že zhoda naprieč politickým spektrom nebola len predvolebným marketingom, a aj nová vláda a minister zdravotníctva bude považovať DRG úhradový mechanizmus za základný kameň regulácie cenotvorby v nákupe zdravotnej starostlivosti a bude pokračovať v jeho rozvíjaní a zlepšovaní.