- aktualizované 25. marca 18:31
Univerzitná nemocnica Bratislava sa pripravuje na to, že bude liečiť pacientov s koronavírusom. Ako informovala hovorkyňa nemocnice, tzv. Červenou nemocnicou bude pavilón infektológie na Kramároch.
Klinika, ktorá v pavilóne sídli, už aj v súčasnosti slúži týmto pacientom. Postupne sa však pridá aj ďalšia budova.
„Plánujeme tieto priestory rozšíriť o samostatnú budovu kliniky geriatrie. Pacienti, ktorí sú na Klinike geriatrie na Kramároch hospitalizovaní a ktorí si vyžadujú neodkladnú zdravotnú starostlivosť budú postupne umiestňovaní do iných našich nemocníc, kde bude o nich plnohodnotne postarané,“ uviedla Kliská.
Pripraví sa aj monoblok
Na rôzne situácie sa však musí pripraviť aj najväčšia časť pracoviska na Kramároch, monoblok.
„Bude pripravená pre pacientov s potvrdeným COVID-19, ktorí si zároveň budú vyžadovať neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Pacienti, ktorí sú v monobloku nemocnice na Kramároch hospitalizovaní a i naďalej si vyžadujú zdravotnú starostlivosť budú bezpečne premiestnení do našich ďalších nemocníc,“ dodala Kliská.
Ak to bude potrebné a situácia si to bude vyžadovať, plánuje sa pre týchto pacientov vyhradiť aj samostatný pľúcny pavilón v nemocnici v Ružinove.
Príprava je postupná
Priestory nemocnici sa postupne pripravujú. „Plánujeme rozmiestniť prístroje na umelú pľúcnu ventiláciu, mapujeme technické zázemie a ostatné prístrojové vybavenie,“ vymenovala Kliská.
Nemocnica sa podľa nej sústreďuje najmä na bezpečnosť pacientov aj personálu.
„Naším cieľom je zamedziť možnému stretu pozitívnych pacientov s pacientmi, ktorí neboli infikovaní, zabrániť tak v čo najväčšej miere ďalšiemu šíreniu a predovšetkým postarať sa o všetkých pacientov v súlade s prísnymi bezpečnostnými opatreniami,“ uzavrela hovorkyňa.
Chystajú sa aj ďalšie
Nemocnice sa postupne pripravujú na väčší počet pacientov s ochorením COVID-19, informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.
Postupne sa budú niektoré oddelenia premieňať na tzv. červené pavilóny. V najkrízovejšom variante sa celé zdravotnícke zariadenie pretransformuje na tzv. COVID-nemocnicu.
Lôžok podľa rezortu bude dosť. „Aktuálny stav je pre Slovensko postačujúci. Disponujeme ešte desiatkami voľných lôžok na aktuálnych infekčných oddeleniach, no musíme myslieť dopredu a byť pripravení,“ povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Štyritisíc lôžok sa môže zmeniť ihneď
S pribúdajúcim počtom pacientov s COVID-19, ktorí by si vyžadovali hospitalizáciu, sa budú vybrané oddelenia postupne meniť na červené zóny.
„Prioritne sa chceme zamerať na reprofilizáciu nemocničných lôžok, až následne by prišli v prípade potreby na rad priestory ďalších zariadení, ako sú napríklad kúpele či iné priestory,“ vysvetľuje šéf rezortu zdravotníctva.
Ministerstvo sľubuje, že zmeny budú také, aby sa nedotkli poskytovania ostatnej zdravotnej starostlivosti. V bezpečí by tak mali byť aj rodičky alebo onkologickí pacienti. „Aj v prípade výrazného nárastu pacientov s koronavírusom budú v praxi plnohodnotne fungovať nemocnice a špecializované ústavy pre ľudí nenakazených koronavírusom,“ uviedol Krajčí.
Na Slovensku je podľa Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR spolu 31 300 lôžok. V nemocniciach na infekčných oddeleniach je ich takmer 500. Takmer 4000 lôžok sa dá okamžite reprofilizovať pre pacientov s ochorením COVID-19.