Svet v posledných desaťročiach zasiahlo viacero epidémií alebo pandémií spôsobených vírusmi, ktoré sa preniesli na človeka zo zvierat. Posledným príkladom je koronavírus šíriaci sa z Číny, ktorý podľa najnovších výskumov s najväčšou pravdepodobnosťou pochádza z netopierov.
Koronavírus zatiaľ nevyvolal pandémiu, no jeho rýchle šírenie vyvoláva obavy. Od začiatku roka sa z Číny rozšíril do ďalších najmenej 24 krajín. Nakazených je vyše 20-tisíc ľudí, zomrelo asi 430 pacientov. Úmrtnosť tak zatiaľ dosahuje okolo dvoch percent.
Koronavírus si vyžiadal obeť v Hongkongu, zdravotníci štrajkujú a vedci prišli s teóriou o jeho pôvode
Portál sciencealert.com prináša prehľad najvážnejších infekčných chorôb pochádzajúcich zo zvierat ako netopiere, vtáky či ošípané, ktoré zasiahli ľudstvo od roku 1967.
Jedna z najhorších bola epidémia eboly v roku 1976. Choroba preskočila na ľudí taktiež z netopierov. Ebola sa vtedy zo západnej Afriky rozšírila do deviatich krajín. Nakazených bolo viac než 34-tisíc ľudí, vyše 13 500 zomrelo. Úmrtnosť bola vysoká, dosahovala vyše 40 percent.
Vírus Nipah zabíja tri štvrtiny nakazených
Vysokú úmrtnosť vyše 52 percent mala i vtáčia chrípka, ktorá sa v roku 1997 rozšírila z Číny do 18 krajín. Nakazených bolo skoro 900 ľudí, no až 455 chorobe podľahlo.
Ďalší typ vtáčej chrípky zasiahol ľudstvo v roku 2013. Vírus H7N9 vtedy nakazil vyše 1500 ľudí, viac než 600 zomrelo, čo predstavuje úmrtnosť asi 40 percent. Akútny respiračný syndróm SARS potrápil ľudstvo v roku 2002. Chorobou sa nakazilo vyše 8000 ľudí, neprežilo ju asi 770 z nich.
Koktail liekov na chrípku a HIV účinkuje aj na koronavírus, rysuje sa možná liečba
Najvyššiu úmrtnosť zaznamenali pri nákaze nazvanej Nipah, ktorá sa objavila v Malajzii v roku 1998. Pochádza taktiež z netopierov a jej úmrtnosť presahuje 77 percent, pretože spôsobuje ťažkú encefalitídu.
K väčšej epidémii zatiaľ neprišlo, no Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) považuje tento vírus za globálnu hrozbu. V roku 1998 sa vírusom Nipah nakazilo vyše 500 ľudí, skoro 400 zomrelo.
Prasacia chrípka má nízku úmrtnosť
Globálnu pandémiu vyvolala v rokoch 2009 a 2010 prasacia chrípka spôsobená vírusom H1N1. Do jedného roka sa rozšírila do 214 krajín, nakazených bolo vyše 760 miliónov ľudí.
Hoci šírenie choroby bolo mimoriadne rýchle a po celom svete zabila vyše 280-tisíc ľudí, úmrtnosť bola relatívne nízka a dosahovala len 0,02 percenta.
„Infekčné choroby budú prichádzať a odchádzať. Sú súčasťou sveta, v ktorom teraz žijeme. Žijeme v ére epidémií, príčinou sú globalizácia a naše zásahy do prírody,“ zdôraznil Eric Toner z Centra pre zdravotnú bezpečnosť Johnsa Hopkinsa.