Na Slovensku potvrdili v júli 20 prípadov delta variantu koronavírusu, stále však dominuje britská mutácia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, covid 19, laboratórium
Cieľom štúdie bolo zistiť, aká je hodnota protilátok proti vírusu SARS-CoV-2 u ľudí, ktorí nie sú očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com

V júni a júli potvrdili na Slovensku 35 prípadov infekčnejšieho delta variantu koronavírusu, z toho v júli identifikovali laboratóriá 20 prípadov. Na Slovensku naďalej dominuje alfa variant koronavírusu. Vyplýva to z júnových výsledkov rutinného sekvenovania vzoriek pozitívnych na SARS-CoV-2.

Viac o téme: Koronavírus

Laboratóriá Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied a Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave úspešne sekvenovali 1 148 pozitívnych vzoriek. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Prevláda alfa variant

Alfa variant laboratórne potvrdili v 1 120 prípadoch, čo je takmer 98 % zo sekvenovaných vzoriek. Beta variant identifikovali laboratóriá v štyroch prípadoch. Kapa variant nebol potvrdený ani v jednom prípade. Delta variant, ktorý ešte v máji 2021 nebol na Slovensku laboratórne potvrdený, sa v júni 2021 identifikoval v 15 pozitívnych vzorkách, čo je 1,3 % zo všetkých úspešne sekvenovaných vzoriek.

V deviatich prípadoch boli identifikované ostatné varianty, pričom v troch pozitívnych vzorkách išlo o variant, ktorý bol prvýkrát zaznamenaný v Kolumbii, v štyroch o variant, ktorý prvýkrát zachytili v Egypte a v jednom prípade išlo o variant prvýkrát zaznamenaný v Rusku.

Sekvenácia všetkých pozitívnych vzoriek

V júni tohto roka sa na Slovensku pomocou PCR testovania identifikovalo 1 793 pozitívnych vzoriek. Na sekvenovanie bolo postúpených 1 247, čo predstavuje 69,5 % zo všetkých pozitívnych vzoriek. Pri počte 1 148 úspešne sekvenovaných vzoriek je ich podiel 64 % zo všetkých pozitívne testovaných.

Na žiadosť hlavného hygienika SR Jána Mikasa vykonávajú laboratóriá sekvenáciu všetkých pozitívnych vzoriek na SARS-CoV-2 s hodnotou Ct 25 a nižšou, nakoľko Ct hodnoty vyššie ako 25 výrazne znižujú úspešnosť sekvenácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daša RačkováJán Mikas
Firmy a inštitúcie Biomedicínske centrum SAVÚrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR