Od štvrtka 29. apríla sa čakáreň pre záujemcov o očkovanie proti ochoreniu COVID-19 otvára pre všetkých od 16 rokov. Dôvodom tohto neočakávane skorého kroku je zrejme aj malý záujem o vakcináciu v iných vekových skupinách.
Ten je spôsobený aj niekoľkými prípadmi krvných zrazenín, ktoré sa vyskytli po očkovaní vakcínami od spoločnosti AstraZeneca a Oxfordskej univerzity, ako aj očkovacej látky od americkej spoločnosti Johnson & Johnson.
Najväčšie dodávky Comirnaty
Najlepšiu povesť má u ľudí stále vakcína od konzorcia Pfizer a BioNTech. Podľa prieskumu zo začiatku apríla by sa ňou nechalo zaočkovať 71 percent z tých, ktorí sa plánujú očkovania zúčastniť.
Slováci si budú môcť v čakárni na očkovanie vybrať okresy, nie vakcinačné miesta
Je možné, že vzhľadom na množstvo dodávok sa to väčšine podarí. Aj keď si síce zatiaľ nemôžeme vyberať vakcínu, akou chceme byť očkovaní, v najbližšom čase sa očakávajú najväčšie dodávky práve vakcín Comirnaty.
V diskusnej relácii televízie Markíza Na Telo plus o tom hovoril aj samotný minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO).
Momentálne je podľa informácií od hovorkyne Ministerstva zdravotníctva SR Zuzany Eliášovej na Slovensko dodaných takmer milión vakcíny Pfizer/BioNTech a ďalších vyše 950-tisíc má doraziť do konca mája.
Prvá a vysoko účinná
Posledné klinické skúšky ukázali, že vakcína Comirnaty firiem Pfizer a BioNTech znížila počet symptomatických prípadov COVID-19 o 91,3 percent. Vysoká účinnosť sa potvrdila aj u účastníkov, u ktorých je vyššie riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19.
Európa môže mať kolektívnu imunitu proti COVID-19 o štyri mesiace, tvrdí šéf BioNTech
Išlo o pacientov s astmou, chronickým ochorením pľúc, diabetom, vysokým krvným tlakom a obezitou. Vysoká účinnosť bola tiež potvrdená bez ohľadu na pohlavie či rasovú alebo etnickú príslušnosť.
Vakcína Comirnaty, o registráciu ktorej požiadali vývojári Európsku liekovú agentúru (EMA) ešte začiatkom decembra 2020, sa podáva v dvoch dávkach do ramena, pričom odstup medzi dávkami je 21 dní.
Tretia dávka
Aj keď ide o dvojdávkovú vakcínu, podľa šéfa nemeckej farmaceutickej firmy BioNTech bude do deviatich až 12 mesiacov nutné podať aj dávku tretiu. Testy prebiehajú už od februára, oficiálne preto, aby vedci lepšie pochopili imunitnú odpoveď proti novým variantom vírusu.
Nemecko plánuje v júni sprístupniť očkovanie všetkým dospelým, uvažuje aj nad nákupom Sputnika
„Potrebujeme tretiu dávku vakcíny, aby sa ochrana dostala naspäť na takmer 100 percent,“ uviedol Uğur Şahin v polovici apríla s tým, že jeho slová neskôr potvrdil aj výkonný riaditeľ Pfizeru Albert Bourla. Kto môže túto tretiu dávku dostať?
„Možno na Slovensku sme začali očkovať až v decembri, ale v iných krajinách robili klinické štúdie, takže desaťtisíce ľudí boli zaočkovaných oveľa skôr a na nich môžu testovať aj tú tretiu dávku,“ vysvetľuje lekár a vedec Peter Celec.
Comirnaty u detí
Konzorcium testuje už aj to, či je vakcína Comirnaty bezpečná a efektívna u 12-ročných detí. Podľa prvých výsledkov vo vekovej kategórii 12 až 15 rokov zaznamenali dokonca 100-percentnú účinnosť.
Medzi plne zaočkovanými 2 260 tínedžermi vo veku od 12 do 15 rokov, ktorí sa zúčastnili tejto štúdie, sa nevyskytol žiadny prípad ochorenia COVID-19, zatiaľ čo medzi tými, čo dostávali placebo, bolo týchto prípadov 18.
Ochota Slovákov očkovať sa proti COVID-19 prudko vzrástla a sú najviac prístupní Sputniku, vyplýva z prieskumu
Vedci rovnako hlásia vysoké hladiny protilátok, o niečo vyššie ako zaznamenali v štúdii s mladými dospelými. Deti mali po podaní vakcíny podobné vedľajšie účinky ako mladí dospelí, teda bolesti, horúčku, zimnicu a únavu, a to najmä po druhej dávke.
Snaha o zisk?
Na verejnosti sa objavili aj názory, ktoré hovoria o tom, že tretia dávka už je iba snahou farmaceutických spoločností o čo najvyšší zisk. „Všetky firmy, aj tie farmaceutické, majú za cieľ zisk, ale neviem, či z toho vyplýva, že nebudeme brať žiadne lieky,“ komentuje Celec.
6 najčastejších mýtov o vakcínach proti COVID-19. Majú antivaxeri v niečom pravdu?
Lekár z Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave tiež upozorňuje na to, že máme rok od začiatku pandémie a práve vďaka vedcom a farmaceutickým firmám máme funkčné a overené vakcíny.
„Vyťahovať teraz akože amorálne motivácie nie je úplne na mieste. Mali by sme byť vďační a rozdávať medaile ako Nemci,“ tvrdí Celec. Dôvodom, pre ktoré bude zrejme nutná tretia dávka vakcíny, pre niektorých Slovákov ešte tento rok, úplne rozumie.
Očkovaciu krízu by mohol vyriešiť Sputnik V a vzájomné kombinovanie vakcín. Bude to možné aj na Slovensku?
Očakávania sú jedna vec, ale vývoj pandémie druhá. Nevieme totiž, ako dlho bude trvať imunologická ochrana a netušíme, ako sa bude meniť vírus. Na tom, či bude tretia dávka nutná, podľa jeho slov pracujú všetky firmy, ktoré majú alebo budú mať schválené vakcíny.
„Ale či to bude stačiť alebo bude treba opätovné očkovanie neskôr, to zatiaľ nikto nevie,“ doplnil na záver Celec.
Ako funguje vakcína od Pfizer/BioNTech?
Úlohou vakcín proti ochoreniu COVID-19 Comirnaty je pripraviť ľudský organizmus na obranu voči infekcii, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2. Vírus používa na vstup do buniek ľudského organizmu tzv. spike proteín, ktorý sa nachádza na povrchu vírusu.
Skúmajú protilátku VIR-7831, ktorá môže znížiť potrebu hospitalizácie pacientov s COVID-19
Vakcína Comirnaty obsahuje genetickú informáciu (mRNA) na tvorbu spike proteínu. mRNA je pokrytá malými lipidovými (tukovými) časticami, ktoré jej umožňujú vstúpiť do ľudských buniek a zabraňujú jej degradácii.
Ľudský organizmus si po očkovaní sám vytvorí spike proteín. Ľudský imunitný systém rozpozná tento proteín ako cudzí a spustí obrannú reakciu – začne tvoriť protilátky a T-bunky, ako uvádza Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).
Zle nastavené testovacie programy môžu byť "škodlivé". Briti skúšali presnosť testu na COVID-19 používaného u nás
Ak sa následne ľudský organizmus stretne s koronavírusom SARS-CoV-2, jeho imunitný systém ho rozpozná a dokáže voči nemu bojovať.
Protilátky a T-bunky vírus zabijú, zabránia jeho vstupu do ľudských buniek a zničia infikované bunky, a tak ochránia organizmus pred rozvojom ochorenia COVID-19. Spike proteín je pritom len malou časťou vírusu a nie je schopný vyvolať infekciu COVID-19.
Dodané vakcíny (k 26.4.2021):
Pfizer/BioNTech – 994 500
Moderna – 159 600
AstraZeneca – 403 800
Johnson & Johnson – 9 600
Očakávané dodávky do konca mája:
Pfizer/BioNTech – 951 210
Moderna – 180 800
AstraZeneca – 224 000
Johnson & Johnson – 66 800