Filipíny vyhlásili národnú epidémiu horúčky dengue. Tento rok zomrelo na túto chorobu prenášanú komármi už najmenej 622 ľudí.
Od začiatku roka do 20. júla zaznamenali najmenej 146 tisíc prípadov horúčky. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka ide o 98-percentný nárast. Informovalo o tom filipínske ministerstvo zdravotníctva.
Epidémiu vyhlásili preto, aby úrady mohli identifikovať oblasti, ktoré potrebujú naliehavú pozornosť.
Na príčine je strach z vakcíny
Miestni predstavitelia minulý rok varovali, že v krajine pre strach z vakcíny klesla zaočkovanosť proti chorobám, ktorým je možné predchádzať.
Po zaočkovaní viac ako 800 tisíc detí v rokoch 2016 a 2017 totiž štrnásť detí zomrelo. Podľa výrobcu vakcíny a miestnych expertov však ich smrť nesúvisela s očkovaním.
Komáre na Slovensku neprenášajú závažné ochorenia
Horúčka dengue je vírusová infekcia s príznakmi chrípky, niekedy má však závažnejší priebeh. V posledných desaťročiach podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) jej globálny výskyt prudko vzrástol. Na celom svete postihne ročne viac ako 400 miliónov ľudí, väčšinu z nich v tropickom alebo subtropickom pásme. Najviac prípadov závažnej infekcie diagnostikovali u detí.
Medzi symptómy môžu patriť horúčka, bolesť za očami a červená vyrážka. Bežne sa prejaví medzi štyrmi a desiatim dňami od infikovania sa a choroba pominie približne za jeden týždeň.