Od apríla 2019 majú detskí onkologickí pacienti v Banskej Bystrici ako prví na Slovensku možnosť absolvovať terapiu za účasti špeciálne vycvičených psov. Ide o pilotný a jedinečný projekt v slovenských podmienkach. Jeho ambíciou je umožniť tento typ terapie aj na ostatných detských lôžkových oddeleniach na Slovensku.
Ako informovalo OZ Svetielko nádeje, cieľom projektu je znížiť stres a úzkosť detského pacienta. Tie vyplývajú z prostredia, medicínskych úkonov, bolesti a sprievodných znakov liečby. Úlohou psov je tiež stimulovať deti k pohybu a k cvičeniu úmernému ich aktuálnemu zdravotnému stavu.
Psí terapeuti tak prispievajú k rehabilitácii počas liečby i prípadnej rýchlejšej rekonvalescencii. Prinášajú tiež zmenu do stereotypu denného režimu počas hospitalizácie. Projekt je určený pre deti a adolescentov s diagnostikovaným onkologickým ochorením, ktoré sú v starostlivosti Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Banská Bystrica (DFNsP BB).
Doteraz o nej počuli len zo zahraničia
“Do terapie sú zapojené špeciálne vycvičené a prísne zdravotne monitorované psy z plemena švajčiarsky ovčiak: päťročná sučka Fany a dvojročný pes Iorek,” povedala Ľubica Bátoryová, kanisterapeut a metodik občianskeho združenia Physio Canis.
“Spolu s našimi partnermi sme museli vypracovať metodiku zameranú na všetky oblasti zabezpečenia podmienok v súvislosti s poskytovaním kanisterapie. Nastaviť podmienky a pravidlá pre výkon terapie. Bol to veľmi náročný proces. Som ale veľmi rád, že sme sa do toho pustili, prekonali všetky prekážky a dnes sa môžeme tešiť spolu s deťmi,” doplnil medicínsky riaditeľ DFNsP BB Miloslav Hanula.
“O kanisterapii v nemocničných podmienkach sme doteraz vedeli iba zo zahraničných pracovísk a zahraničných štúdií, ktoré túto terapeutickú doplnkovú metódu hodnotia veľmi pozitívne. Teraz môžeme jej prínos ponúkať a skúmať aj u nás,“ uzavrel Pavel Bician, zástupca prednostu Kliniky pediatrickej onkológie a hematológie SZU DFNsP BB a predseda občianskeho združenia Svetielko nádeje.
Výsledky projektu ponúknu ďalším nemocniciam
Získané výsledky a skúsenosti z pilotného programu kanisterapie plánujú realizátori projektu spracovať. Následne ich poskytnú pre potreby ostatných zdravotníckych zariadení v SR.
Projekt iniciovalo pred niekoľkými rokmi občianske združenie Svetielko nádeje, ktoré pozvalo do spolupráce občianske združenie Physio Canis a DFNsP BB. V máji 2018 schválilo žiadosť o schválenie kanisterapie na oddeleniach detskej onkológie a hematológie Ministerstvo zdravotníctva SR.
Zainteresované strany potom pripravili všetky potrebné kroky k tomu, aby výkon terapie spĺňal všetky potrebné terapeutické, bezpečnostné i hygienické podmienky a spustili projekt v apríli 2019.
O kanisterapii
Kanisterapia je formou terapie, pri ktorej sa využíva pozitívne pôsobenie psa domáceho (Canis familiaris) na zdravie, teda na fyzickú, psychickú a sociálnu pohodu človeka. Uplatňuje sa hlavne ako pomocná psychoterapeutická metóda. Pes terapeut pôsobí ako motivátor a katalyzátor. Upokojuje klienta, čo výrazne skracuje dobu liečenia a urýchľuje regeneráciu. Kanisterapia je súčasťou súboru animálnych terapií (zoo terapií). Pre klienta s onkologickým ochorením je špecifickou metódou socioterapie a je súčasťou klinickej sociálnej práce.