Aplikácia na mobilnom telefóne urýchľuje odhalenie stavu obličiek, ktorý môže byť u hospitalizovaných pacientov fatálny. Personál opisuje technológiu ako „potenciálne život zachraňujúcu“, keď poskytne diagnózu v priebehu niekoľkých minút namiesto niekoľkých hodín.
Akútne poškodenie obličiek je spôsobené vážnymi zdravotnými komplikáciami a postihuje jedného z piatich pacientov prijatých do nemocnice. Častejšie sa vyskytuje u starších pacientov a ak sa rýchlo nelieči, môže ovplyvniť ďalšie orgány.
Varovný systém nazvali Streams
Počas skúšobnej doby v londýnskej Royal Free Hospital lekári a sestričky dostávali prostredníctvom aplikácie na mobilnom telefóne varovné signály, ktoré určili diagnózu na základe krvných testov pacienta, v priemere každých 14 minút. Bežne by to trvalo niekoľko hodín.
Martinská nemocnica má prvú pacientku, ktorá porodila po transplantácii obličky
Nový varovný systém nazvaný Streams vyvinula nemocnica v spolupráci s technologickou spoločnosťou DeepMind. Výsledky posiela priamo klinickým lekárom prvého kontaktu vo forme ľahko čitateľných údajov a grafov.
Jeden z krvných testov, napríklad, zisťuje vysokú hladinu odpadového produktu kreatinínu, ktorý u zdravého človeka bežne odfiltrujú obličky. Informácie o ďalších krvných markeroch, ktoré môžu pomôcť pri liečbe pacienta, sú prostredníctvom aplikácie rýchlo k dispozícii aj špecialistom.
Výrazne nižšie náklady na liečbu
Aplikácia nielen skvalitnila prácu lekárov a sestier, ale aj výrazne znížila náklady na liečbu. Zistenia publikované v magazíne Nature Digital Medicine uvádzajú, že zatiaľ čo miera zotavenia pacienta zostala rovnaká, výrazné zlepšenie nastalo v rýchlom odhalení akútneho poškodenia obličiek.
Iný výskum za účasti spoločnosti DeepMind uverejnený v časopise Nature zahŕňa aj umelú inteligenciu. Systém umelej inteligencie spätne analyzoval záznamy o viac ako 700-tisíc pacientoch z amerického ministerstva pre vojnových veteránov, pričom išiel ešte o krok ďalej ako uvádzaná aplikácia.
S použitím stoviek tisíc dát, vrátane krvných testov a srdcovej frekvencie, bol schopný analyzovať, či u pacienta nastane akútne poškodenie obličiek 48 hodín pred samotných stanovením diagnózy. Podľa DeepMind to predstavuje „významnú zmenu v praktizovaní medicíny“.