Rezort chce znížiť počet odvrátiteľných úmrtí na Slovensku.
Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) štartuje rok prevencie. Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská o tom informovala na pondelkovej tlačovej besede.
Ministerka chce prostredníctvom médií, kampaní, ale aj prostredníctvom mobilných aplikácií informovať ľudí o tom, kde majú ísť a na čo majú nárok.
Chce tiež znížiť počet odvrátiteľných úmrtí na Slovensku. Základným kľúčom je preto podľa nej začať s prevenciou, je to najlacnejšie.
Ľudia sa o seba nestarajú
Podľa šéfky rezortu je podstatné, aby ľudia v štádiách, keď choroba ešte nebolí, išli k lekárovi, aby sa zasiahlo vtedy, keď to je ešte možné a kvalita života ostane vysoká.
„Veľmi nízky počet ľudí má záujem o seba, o prevenciu,“ zhodnotila ministerka. Apeluje preto na ľudí, aby sa zaujímali o svoje zdravie.
Poistenci majú možnosť v súčasnosti absolvovať preventívne prehliadky u všeobecného lekára pre deti a dorast, všeobecného lekára pre dospelých, zubného lekára, gynekológa, pôrodníka, urológa či gastroenterológa.
Podľa údajov Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) preventívnu prehliadku u lekára absolvuje necelých 40 % dospelej populácie. Toto číslo podľa Kalavskej nestačí na to, aby sa znížil výskyt odvrátiteľných úmrtí.
Muži sú neporiadnejší
Podľa MZ zo štatistík všeobecných lekárov vyplýva, že pri preventívnych prehliadkach sú disciplinovanejšie ženy. Ku koncu septembra preventívnu prehliadku v ambulancii všeobecných lekárov absolvovalo 29 % mužov a viac ako 32 % žien.
Najčastejšie navštevujú preventívne prehliadky u všeobecných lekárov muži vo veku 66 a 65 rokov a ženy vo veku 66 a 63 rokov.
Medzi najčastejšie diagnózy, ktoré môže odhaliť preventívna prehliadka, patria cukrovka, chudokrvnosť, vysoký krvný tlak, nadváha a obezita, porucha funkcie obličiek a pečene, zápal v močových cestách, porucha srdcového rytmu, zvýšená hladina cholesterolu a rakovina hrubého čreva.
Pomôžu regionálne úrady
Hlavný hygienik SR Ján Mikas informoval, že pri každom regionálnom úrade verejného zdravotníctva fungujú poradne zdravia, ktorých je Slovensku 37.
Pracovníci v nich návštevníkom urobia základné vyšetrenia a na základe ich výsledkov sa odporúča, ako zoptimalizovať ich zdravotný stav.
„Zámerom poradenských centier je zvyšovať záujem obyvateľov o vlastné zdravie, poznávanie zdravotných rizík a vlastnými silami predchádzať vzniku chronických chorôb, ako je vysoký krvný tlak, srdcová či mozgová príhoda,“ vysvetlil.
Bezplatné poradenstvo v poradni pozostáva z vyšetrenia hlavných rizikových faktorov. Ide o meranie krvného tlaku, tepovej frekvencie, biochemické vyšetrenie krvi, vyšetrenie cholesterolu, glukózy, telesnej výšky a hmotnosti. Zisťuje sa rodinná a osobná anamnéza.
„Prevencia a podpora zdravia je jeden z hlavných pilierov verejného zdravotníctva,“ zdôraznil hlavný hygienik.