Už niekoľko týždňov je pravidelné testovanie na COVID-19 realitou pre veľkú skupinu Slovákov. Záujem o antigénové testy sa zrejme od budúceho týždňa ešte zvýši, nakoľko deti opäť smerujú do školských lavíc a rodičia budú musieť mať negatívne certifikáty.
Odberových miest je však v niektorých samosprávach relatívne málo, prípadne majú nedostatočné otváracie hodiny alebo testujú len cez týždeň. Riešením by mohlo byť aj testovanie v lekárňach, ktoré funguje napríklad v susednom Rakúsku.
Rakúsko spustilo hromadné testovanie, ľudia s pozitívnymi výsledkami absolvujú aj PCR testy
V špecializovaných lekárňach sa tam robí výter z nosohltanu aj ľuďom bez príznakov ako súčasť bežného testovania. Lekárnici vedia testy rýchlo vyhodnotiť a odporučiť ďalší postup. Pozitívny test je tiež nahlásený priamo do systému.
Krajčí: Necítil som potrebu
Takýto pacient sa tiež rovno posiela na pretestovanie PCR testom, aby sa vylúčili falošne pozitívne výsledky. Naopak, negatívny výsledok testu predstavuje pre pacienta určitú istotu, že nie je nákazlivý a s čistým svedomím môže ísť napríklad do práce.
Portál vZdravotníctve.sk sa preto pýtal ministra zdravotníctva, či Slovensko nezvažuje pre občanov zaviesť možnosť nechať sa otestovať antigénovými testami aj v lekárňach, ktorých je na našom území naozaj dostatok. Vyriešilo by sa tým množstvo logistických problémov.
Krajčí chce nakúpiť ruskú vakcínu Sputnik V. Spory o jej kvalite či vysokej cene vyvrátili Briti aj Maďari
„Momentálne to nie je možné, ale ani som necítil nejakú veľkú potrebu alebo záujem zo strany lekárnikov. My ideme klasickou cestou mobilných odberových miest (MOM), takže zatiaľ sme neuvažovali o takejto možnosti,“ reagoval Marek Krajčí (OĽaNO).
My chceme!
„Slovenská lekárnická komora o možnosti využitia dostupnej a širokej siete verejných lekární v boji s pandémiou COVID-19 rokovala s ministerstvom zdravotníctva 11. januára 2021,“ povedal pre portál vZdravotníctve.sk prezident SLeK Ondrej Sukeľ.
Konkrétny písomný návrh bol podľa jeho slov ministerstvu doručený 15. januára tohto roka, pričom rezort zdravotníctva prijatie návrhu potvrdil s tým, že sa ním bude zaoberať. Súčasťou návrhu je zapojenie sa lekární do antigénového testovania, podobne ako v Rakúsku.
Slovensko nakupuje testy na domáce použitie. Nahradí samotestovanie celoplošný skríning?
Procesy, ktoré sa v iných krajinách počas pandémie v lekárňach realizujú prirodzene, sa podľa Sukeľa u nás už štandardne nestali ani len predmetom diskusie. V určitom smere vraj zaostávame za vývojom v zahraničí o 10 až 20 rokov.
Kompetencie farmaceutov
Sukeľ chce upozorniť najmä na zásadné a nedostatočné využívanie prirodzených kompetencií, kvalifikácie a odborných znalostí farmaceutov v systéme zdravotnej starostlivosti.
Komora preto 26. januára v rámci návrhu pripravovanej novely vyhlášky ministerstva zdravotníctva o rozsahu praxe niektorých zdravotníckych povolaní predložila podnet na úpravu kompetencií farmaceuta.
Pod zámienkou pandémie sa do legislatívy pretláčajú aj zmeny, ktoré sa nepáčia lekárnickej komore
Cieľom je dosiahnuť práve to, aby mohli farmaceuti vykonávať odber biologického materiálu v rámci antigénového testovania. Nespokojnosť s tým, že tak robiť nemôžu, pritom viacerí zástupcovia SLeK komentovali už počas novembrového celoplošného testovania.
Komunikovali včas
„Kvalifikovaná ponuka zo strany Slovenskej lekárnickej komory bola predstaviteľom ministerstva zdravotníctva komunikovaná dostatočne a včas,“ myslí si Sukeľ a dodáva, že sú pripravení kedykoľvek pomôcť štátu v akýchkoľvek procesoch boja s pandémiou.
Okrem rýchlej a efektívnej distribúcie ochranných pomôcok, prípravy a distribúcie dezinfekcie či edukácie verejnosti vedia zabezpečiť aj testovanie či očkovanie. Samozrejme, pokiaľ predstavitelia štátu usúdia, že o túto pomoc stoja, dodal Súkeľ.
Minister Krajčí sa chce pri kontrole zákazu vychádzania inšpirovať gréckym modelom. Ako to teda funguje v Grécku?
Doplnil tiež, že aj v čase pandémie doteraz bez najmenších zaváhaní zabezpečovali dostupnosť potrebných liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín bez akýchkoľvek dodatočných platieb od zdravotných poisťovní.