Migranti nie sú veľkým rizikom prenosu chorôb

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Utecenec
SITA / AP Photo / Petros Giannakouris

Prevencia je však podľa vedúcej Odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Márie Avdičovej stále prioritou

Migranti nie sú veľkým rizikom rozšírenia prenosných chorôb, no prevencia je aj tak prioritou. Upozorňuje na to Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa úradu Mária Tolnayová, súčasný stav migrácie vyvíja silný tlak na verejno-zdravotnícke systémy všetkých dotknutých krajín. Cieľom by malo byť podľa nej zavedenie takých preventívnych opatrení, ktoré by mohli a mali zabrániť šíreniu prenosných chorôb medzi migrantmi, ako aj v domácej populácii krajín únie. Tento názor odznel na jednej z úvodných prednášok na VII. Vakcinologickom kongrese na Štrbskom Plese.

„Výskyt prenosných chorôb je potrebné posudzovať z dvoch aspektov, a to šírenia prenosných chorôb medzi migrantmi samotnými a ich šírenia v populácii Európskej únie. V prvom prípade sú migranti vstupujúci na územie EÚ a najmä deti v rovnakom riziku šírenia prenosných chorôb ako domáca populácia EÚ,“ vysvetlila vedúca Odboru epidemiológie RÚVZ v Banskej Bystrici Mária Avdičová.

Práve preto je podľa nej dôležité si uvedomiť veľký benefit z dobre chránenej domácej populácie, a to najmä očkovaním. Migranti sú však ohrození aj chorobami, ktoré sa vyskytujú v krajinách, odkiaľ pochádzajú, ako aj v tých, cez ktoré do EÚ prišli.

„Predstavujú teda zraniteľnú skupinu osôb,“ informovala Avdičová. Dôvodov, prečo sú zraniteľní, je podľa jej slov viac. Jednak žijú v zlých hygienických podmienkach, no riziko chorôb prináša aj chladné zimné počasie v Európe. „Ďalším dôvodom je veľa osôb žijúcich v malom priestore, a teda riziko zvýšeného výskytu respiračných nákaz a hnačkových ochorení,“ poznamenala.

Medzi utečencami je v takýchto podmienkach slabá hygiena, nemajú dostatočný prístup k lekárskej starostlivosti. Existuje tak zvýšené riziko napríklad zápalu mozgových blán, osýpok či chrípky. Veľa ľudí pohromade v malom priestore predstavuje tiež riziko výskytu vší, bĺch, svrabu či rôznych typov týfusu.

Ako však zdôraznili odborníci na vakcinologickom kongrese, riziko pre ľudí v EÚ je extrémne nízke. „Pravdepodobnosť výskytu chorôb medzi migrantmi a domácou populáciou sa dá ešte znížiť včasným rozpoznaním, diagnostikovaním a liečbou chorôb, ktoré sa vyskytnú medzi migrantmi a najmä preventívnymi opatreniami, predovšetkým očkovaním napríklad proti osýpkam, ružienke, mumpsu, záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, detskej obrne a invazívnym ochoreniam spôsobeným niektorými baktériami,“ uviedla Avdičová.

Riziko zavlečenia prenosných chorôb do krajín EÚ existuje, odborníci ho však hodnotia ako nízke. Je však podľa nich potrebné klásť dôraz na dôslednú ochranu domáceho obyvateľstva, najmä detí, a to očkovaním, taktiež však na prevenciu medzi migrantmi, kde dominuje očkovanie a treba tiež poznať epidemiologickú situáciu v krajinách pôvodu migrantov.

Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) však situáciu nepodceňuje. Systematicky ju monitoruje a pripravuje projekt, ktorého cieľom je navrhnúť odporúčania na preventívne verejno-zdravotné opatrenia pre migrantov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie RÚVZ Banská Bystrica