- aktualizované 22. marca, 17:07
Verejné zdravotné poistenie sa dofinancuje sumou 365 miliónov eur. Povedal to minister financií Igor Matovič na utorkovej tlačovej besede.
Konštruktívny prístup
Platba za poistenca štátu z toho predstavuje 100 miliónov eur, cez základné imanie Všeobecnej zdravotnej poisťovne by malo ísť 120 miliónov eur a cez vyšší výber poistného 145 miliónov eur. Matovič ocenil konštruktívny prístup dotknutých strán v rámci rokovaní.
Regionálne nemocnice avizujú odstúpenie od zmlúv s VšZP. Čo by to znamenalo pre pacientov?
Dofinancovanie štátnej zdravotnej poisťovne Matovič odôvodnil tým, že doposiaľ v porovnaní so súkromnými ťahala za kratší koniec.
„Keď zvýšime základné imanie de facto v štátnom podniku, robíme to v prospech poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Takých je na Slovensku viac ako tri milióny,“ poznamenal Matovič. „Zdravie predstavuje tú najvyššiu hodnotu,“ povedal šéf rezortu financií.
Skvalitní sa zdravotná starostlivosť
V čase kríz podľa Matoviča chcú, aby boli čo najviac chránené hodnoty. „V prípade zdravotnej starostlivosti sa hovorí, že nie je dostatočne zafinancovaná a že to nedáva pocit stability. Po dlhých opakovaných stretnutiach sme dospeli k finálnej podobe dofinancovania verejného zdravotného poistenia,“ skonštatoval Matovič.
Ministerstvo zdravotníctva spúšťa proces oddlžovania nemocníc, vyčlenilo 575 miliónov eur
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský taktiež potvrdil, že rokovania boli dlhé a niekedy možno trochu emotívne, no nakoniec korektné.
„Ide nám o kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť,“ informoval Lengvarský. To, čo dohodli aktuálne, je podľa neho iba začiatok. Budú nasledovať ďalšie opatrenia v zmysle lepšieho prerozdeľovania peňazí medzi poisťovňami a ďalšie transparentnejšie procesy.
Dôležitý bude kľúč prerozdelenia peňazí
Ako v reakcii uviedla Slovenská lekárska komora, je potrebné si počkať, či tieto zdroje pokryjú náklady poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Dôležité bude aj to, akým kľúčom sa peniaze napokon prerozdelia. „Za nevyhnutné považujeme, aby nárast finančných prostriedkov preniesli zdravotné poisťovne v plnej výške do platieb za realizované výkony zdravotnej starostlivosti. Inak by mohla byť ohrozená prevádzka zdravotníckych zariadení a tým pádom aj znížená dostupnosť aj kvalita zdravotnej starostlivosti pre pacientov,“ uviedla komora.
To však závisí nielen od ich vyjednávaní medzi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a zdravotnými poisťovňami, ale aj od výšky platieb, ktoré ponúknu poskytovateľom. Tieto musia podľa komory pokryť ich reálne náklady. Slovenská lekárska komora dúfa, že dohoda medzi poskytovateľmi a zdravotnými poisťovňami napokon príde a nenastane scenár, ktorý by znamenal, že by pacientom od 1. apríla, resp. 1. mája poskytovali len neodkladnú zdravotnú starostlivosť a za ďalšiu by si museli u nezmluvných poskytovateľov platiť.
Dôvera krok vlády kritizuje
Podľa predstaviteľov zdravotnej poisťovne Dôvera vláda svojím dnešným rozhodnutím rozdelila obyvateľov Slovenska na dve kategórie, pričom na liečbu jedných dá viac peňazí a na liečbu tých druhých menej. „Tak ako v minulosti, ani tentokrát vláda neprekročila svoj tieň. Opäť nemyslí na všetkých. Inými slovami, správa sa účelovo a diskriminačne. Inak sa nedá vysvetliť jej rozhodnutie zvýšiť základné imanie štátnej poisťovne o 120 miliónov eur,“ poznamenal generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan.
Upozornil na skutočnosť, že predvlani pomohla vláda tej istej poisťovni sumou takmer 200 miliónov eur. „Považujeme za vrcholne nespravodlivé, že poistenci súkromných zdravotných poisťovní sa skladajú na oddlžovanie zle hospodáriacej štátnej poisťovne. Pripomíname, že aj zo 100-miliónovej sumy za poistencov štátu dostane väčšinu zase len štátna poisťovňa,“ dodal Kultan.