Maďarsko sa stalo európskym lídrom v očkovaní proti koronavírusu. Vďačí za to stratégii, v rámci ktorej používa vakcíny z Ruska a Číny ako aj prípravky registrované na úrovni celej Európskej únie. Krajina napriek tomu čelí rekordným prírastkom nových infekcií aj úmrtí, čo miestne úrady prisudzujú infekčnejšiemu variantu vírusu pôvodne lokalizovanému vo Veľkej Británii, všíma si v piatok agentúra AP.
Ochoreniu COVID-19 v Maďarsku podľahne denne v priemere asi 150 ľudí. Počty hospitalizácií a nových prípadov nákazy už prekonávajú rekordné hodnoty z decembra. Od pondelka platia v Maďarsku nové protipandemické opatrenia, v rámci ktorých bude väčšina obchodov dva týždne zatvorená. Škôlky a základné školy zostanú zatvorené do 7. apríla.
Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína
K piatku sa nechalo aspoň jednou dávkou vakcíny zaočkovať 11,9 percenta dospelej populácie. To je v rámci EÚ druhý najvyšší podiel po Malte, pričom priemer za celé európske spoločenstvo predstavuje sedem percent. Úrady v Maďarsku doteraz schválili na použitie päť rôznych vakcín.
Podľa údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa sa v krajine s menej ako desiatimi miliónmi obyvateľov už zaočkovalo vyše 1,2 milióna osôb. Vakcinačná kampaň naberá na dôležitosti v čase, keď Maďarsko vykazuje celkovo 16 627 úmrtí a 1 724 úmrtí na milión obyvateľov. Počet úmrtí v pomere k počtu obyvateľstva v Maďarsku je podľa univerzity celosvetovo siedmy najhorší.