Očkovanie vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca síce zvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín a tiež ďalších problémov, no riziko vzniku takýchto komplikácií pri ochorení COVID-19 je omnoho vyššie. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na výsledky štúdie pod vedením Oxfordskej univerzity.
Vedci tiež podľa BBC zistili, že vakcína od spoločnosti Pfizer zvyšuje riziko mŕtvice, no tiež je podľa nich nižšie, ako hrozí v prípade nákazy koronavírusom. To, ako uvádzajú, opäť potvrdzuje „značné“ prínosy očkovania.
Viac o téme: Koronavírus
Výsledky štúdie zverejnili po tom, ako koroner vo štvrtok potvrdil, že moderátorka BBC Radio Newcastle Lisa Shaw zomrela v dôsledku komplikácií spôsobených vakcínou AstraZeneca. Štyridsaťštyriročná Shaw zomrela v máji po tom, ako začala mať týždeň po podaní prvej dávky vakcíny bolesti hlavy. Dôvodom boli krvné zrazeniny v mozgu.
Riziko komplikácii po nákaze je oveľa vyššie
Vedci analyzovali záznamy viac ako 29 miliónov ľudí, ktorí od decembra do apríla dostali prvú dávku vakcíny proti COVID-19, a tiež takmer 1,8 milióna ľudí, ktorí sa nakazili koronavírusom. V štúdii, ktorú publikovali v British Medical Journal, sa zamerali na komplikácie do 28 dní po očkovaní alebo nákaze.
Zistili pritom, že na každých 10 miliónov zaočkovaných vakcínou od AstraZeneca, bolo 107 hospitalizovaných alebo zomrelo v dôsledku trombocytopénie, ktorá môže spôsobiť vnútorné krvácanie.
Riziko vzniku rovnakej komplikácie po nákaze je však takmer deväťkrát vyššie. Ďalších 66 ľudí z 10 miliónov zaočkovaných bolo hospitalizovaných alebo zomrelo na krvné zrazeniny, pričom v prípade nákazy bolo toto riziko takmer 200-krát vyššie.
Ľudia musia poznať aj súvislosti
Na každých 10 miliónov zaočkovaných vakcínou od Pfizeru zaznamenali 143 mŕtvic, no v prípade nákazy koronavírusom bolo ich riziko takmer 12-krát vyššie. Podľa hlavnej autorky štúdie, profesorky Julie Hippisley-Cox, je dôležité, aby si ľudia boli vedomí rizík, no zároveň poznali aj súvislosti a uvedomovali si vyššie riziko súvisiace s nákazou.
Slováci sa bez registrácie môžu očkovať aj naďalej, vakcinačné centrá budú otvorené aj cez sviatky
Ďalší autor, profesor Aziz Sheikh doplnil, že ich zistenia „jasne podčiarkujú“ dôležitosť dať sa zaočkovať pre zníženie rizika týchto komplikácií. Očkovanie podľa neho ponúka „značný prínos pre verejné zdravie“.
Nikto z výskumníkov, ktorí sa podieľali na štúdii, nebol súčasťou oxfordského tímu, ktorý pomohol vyvinúť vakcínu od AstraZeneca.