Lekárske odbory žiadajú stretnutie s prezidentom. Apelujú, aby nepodpísal novelu zákona o mimoriadnej udalosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Pellegrini
Prezident Peter Pellegrini. Foto: archívne, SITA/Kancelária prezidenta SR
Tento článok pre vás načítala AI.

aktualizované, 12. decembra, 16:16

Lekárske odborové združenie (LOZ) poslalo prezidentovi Slovenskej republiky Petrovi Pellegrinimu žiadosť o osobné stretnutie ohľadom schválenej novely zákona o mimoriadnej udalosti.

Predseda LOZ Peter Visolajský apeluje na prezidenta, aby novelu nepodpísal a vrátil ju späť na prerokovanie Národnej rade SR. Visolajský tvrdí, že prijatie novely podľa jeho názoru nerieši problémy slovenského zdravotníctva a len zvyšuje napätie.

LOZ chce s prezidentom prediskutovať svoje obavy

„Sme presvedčení, že poslanci Národnej rady by mali mať na pamäti, že takéto zákony formujú novú politickú kultúru. Nútiť jednotlivca pracovať, keď sa slobodne rozhodol odísť, prekračuje hranice demokracie a narúša demokratické princíp,“ uvádza predseda lekárskych odborárov.

LOZ by chcelo na osobnom stretnutí s prezidentom prediskutovať svoje obavy a navrhnúť alternatívne riešenia, ktoré by mohli prispieť k zlepšeniu situácie v zdravotníctve na Slovensku. Visolajský verí, že prezidentovo rozhodnutie môže podporiť ochranu demokratických hodnôt v krajine.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Návrh obsahuje zásadné nedostatky

O zváženie podpisu zákona o mimoriadnej udalosti žiada prezidenta SR Petra Pellegriniho aj Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZaSS). Podľa predsedu SOZ ZaSS Antona Szalaya a podpredsedníčky Daniely Pochybovej návrh obsahuje zásadné nedostatky, na ktoré odborový zväz upozorňuje v liste adresovanom prezidentovi.

Zväz považuje selektívny výber zdravotníckych povolaní, nejasnosť definície kritickej nedostupnosti, absenciu jasných kritérií pre vyhlásenie mimoriadnej situácie a chýbajúce časové obmedzenie za hlavné problémy legislatívy.

Zvolený postup novelizácie zákonov, vrátane využitia skráteného legislatívneho konania, môže vytvoriť nebezpečný precedens pre ďalšie sektory. Takéto kroky oslabujú dôveru v transparentnosť a proporcionalitu legislatívneho procesu,“ uviedol zväz vo svojom liste.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Navrhované riešenie považujú za pripravené narýchlo

Predstavitelia SOZ ZaSS zdôraznili, že navrhované riešenie považujú za pripravené narýchlo a bez dostatočnej verejnej a odbornej diskusie. SOZ ZaSS požaduje, aby prezident ako garant ústavnosti a ochrany práv občanov zvážil nepodpísanie zákona a jeho dôkladnejšiu revíziu.

Veríme, že Vaše rozhodnutie prispeje k nájdeniu spravodlivého a konštruktívneho riešenia, ktoré bude v prospech celého zdravotníckeho sektora aj verejnosť,“ uviedli zástupcovia SOZ ZaSS v závere listu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anton SzalayPeter PellegriniPeter Visolajský
Firmy a inštitúcie LOZ Lekárske odborové združenieNR SR Národná rada Slovenskej republikySlovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb