Novela zákona o liekoch sa v médiách podľa lekárskej komory a lekárskej spoločnosti prezentuje ako údajne pozitívny krok na zvýšenie transparentnosti vo vzťahoch medzi zdravotníckymi pracovníkmi, osobitne lekármi a farmaceutickými spoločnosťami. Právna úprava však podľa lekárov v skutočnosti predstavuje tendenčný legislatívny aktivizmus.
Návrh novely zákona o liekoch, ktorý vláda schválila 26. augusta tohto roka, sa nepozdáva Slovenskej lekárskej spoločnosti (SLS) a Slovenskej lekárskej komore (SLK). Spoločné stanovisko prezentovali v stredu na tlačovej konferencii.
Ak novelu schváli parlament, zdravotnícki pracovníci by nemali zverejňovať, aké plnenia, či už finančné alebo nefinančné, dostali od farmaceutických firiem. Táto povinnosť bude výlučne na samotných spoločnostiach.
Podľa ministra zdravotníctva SR Viliama Čisláka (nominant Smer-SD) sa zavádzajú transparentnejšie pravidlá pri zverejňovaní výdavkov farmafiriem na propagáciu a marketing. Na jednej strane zdravotníkov táto zmena odbremení od administratívy, na druhej strane firmy budú poskytovať celistvé údaje tak, ako im to uloží legislatíva. Na návrhu s ministerstvom spolupracovala Transparency International Slovensko (TIS).
„Deje sa to, ako je známe, z iniciatívy pobočky Transparency International Slovensko za podpory inovatínveho farmaceutického priemyslu na Slovensku. Už takýto postup prípravy novely zákona, ktorá sa chce venovať zvyšovaniu transparentnosti v slovenskom zdravotníctve, vzbudzuje otázky o existencii konfliktu záujmov. Dôveru nevzbudzuje ani chvatný spôsob prípravy novely a načasovanie pripomienkového konania do vrcholu dovolenkového obdobia,“ uviedli zástupcovia SLS a SLK v spoločnom vyhlásení.
Novela sa podľa SLS a SLK v médiách prezentuje ako údajne pozitívny krok na zvýšenie transparentnosti vo vzťahoch medzi zdravotníckymi pracovníkmi, osobitne lekármi a farmaceutickými spoločnosťami. Právna úprava však podľa lekárskej spoločnosti a lekárskej komory v skutočnosti predstavuje tendenčný legislatívny aktivizmus.
„Zameriava sa na riešenie druhotných, čiastočne vykonštruovaných problémov, namiesto toho, aby sa pozornosť a úsilie predkladateľov a iniciátorov novely radšej venovalo opatreniam, ktorými by sa skutočne zlepšili kvalita a podmienky poskytovania zdravotnej starostlivosti našim pacientom,“ konštatovali vo vyhlásení zástupcovia SLK a SLS.
Chceli by sa regulovať sami
Vzťahy medzi lekárom či iným zdravotným pracovníkom a pacientom, ako aj vzťahy lekárov a zdravotníckych pracovníkov so spoločnosťami farmaceutického priemyslu a inými subjektmi, spadajú podľa SLK a SLS predovšetkým pod profesijnú etickú reguláciu a dohľad.
„Je principiálne nesprávne upravovať ich zákonom tam, kde to nie je nevyhnutne potrebné. Pritom vzťahy, ktoré by predkladatelia chceli riešiť pomocou nového právneho predpisu, boli už pred viacerými rokmi predmetom osobitnej profesijnej regulácie a oficiálnych dohôd, zaručujúcich vysokú mieru ich etiky a transparentnosti,“ podotkli vo vyhlásení.
SLS a SLK sa tiež nepozdáva, že boli prizvaní k príprave právnej úpravy krátko pred uskutočnením medzirezortného pripomienkového konania, kedy už nebol dostatočný priestor na rozdiskutovanie a akceptovanie zásadných pripomienok. Iniciatívne pripomienky a zásadné námietky boli zohľadnené len v čiastkovej, vecne nepodstatnej podobe, ktorá lekárov a iných zdravotníckych pracovníkov neodbremeňuje od administratívnej záťaže.
Novela tiež podľa SLK a SLS prináša celý rad technických a iných vecných problémov. Žiadajú preto rezort zdravotníctva, parlament a samotného prezidenta, aby sa v rámci legislatívneho procesu do novely zapracovali vecné, zásadné pripomienky zdravotníckych pracovníkov, alebo aby sa prijatie novely zastavilo.