„Pozitívne,“ odpovedá prezident Slovenskej lekárnickej komory (SleK) Ondrej Sukeľ na otázku, ako hodnotí prvý rok nového ministra v úrade, Tomáša Druckera.
„Je jasne viditeľná snaha ministra identifikovať kľúčové okruhy problémov rezortu a navrhovať niekedy netradičné riešenia,“ vysvetľuje Sukeľ.
Ako príklad uvádza novelu zákona o liekoch, ktorá sa sa elegantne vysporiadala s problémom nedostupnosti liekov pri rešpektovaní pripomienok a návrhov všetkých zúčastnených – snáď s výnimkou špekulatívnych reexportérov.
Minister, ktorý komunikuje
Výrazný rozdiel oproti predchodcom je schopnosť komunikácie a otvorenosť. „Bez nadsázky môžem konštatovať, že s ministrom Druckerom som sa ako funkcionár SLeK stretol za rok viackrát, než s jeho tromi predchodcami dokopy,“ zdôraznil Sukeľ.
Ďalšie pozitíva vidí v personálnych nomináciách, v prístupe k tvorbe legislatívy a v otvorenosti rezortu odbornej verejnosti.
V prípade ministrových rezerv je prezident SLeK menej konkrétnejší: „Občas v selekcii názorov. Ale to je zrejme daň za otvorenosť, ktorá umožní vyjadrovanie aj subjektom s nie celkom korektnými úmyslami,“ hovorí Sukeľ.
A aké má odporúčanie do ďalších rokov? „Začať meniť filozofiu chápania zdravotníctva od biznisu k službe pacientovi.“