Pandémia nového koronavírusu ukázala podľa lekárnikov potenciál telemedicíny aj do budúcnosti. Slovenská lekárnická komora (SLeK) preto víta pohľad ministra zdravotníctva Mareka Krajčího na tieto postupy.
Konštruktívna diskusia
Komora zároveň tvrdí, že konštruktívna diskusia na túto tému by mala viesť k zaradeniu týchto výkonov medzi štandardy lekárenskej starostlivosti, vrátane ich úhrady z verejného zdravotného poistenia.
„Počas pandémie sa ukázalo, že moderné komunikačné prostriedky môžu byť efektívnym nástrojom nielen zabezpečenia dostupnosti liekov, ale môžu prispieť k zvýšeniu bezpečnosti ich užívania a prevencii výskytu nežiaducich účinkov,“ povedal prezident SLeK Ondrej Sukeľ.
Zároveň však upozorňuje na skutočnosť, že zdravotné poisťovne za využitie týchto nástrojov uhrádzajú v tomto období zvýšené platby výhradne ambulanciám. Verí preto, že rezort zdravotníctva v blízkej dobe otvorí diskusiu o odborných výkonoch farmaceutov.
Podpora verejného zdravia
Slovenská lekárnická komora sa už niekoľko rokov angažuje v oblasti podpory verejného zdravia, vzdelávania pacientov a angažovanosti farmaceutov.
Najnižšiu chorobnosť na Covid-19 v rámci Slovenska má Banskobystrický kraj
Zrealizovala v tomto smere viacero projektov, na ktorých lekárnici participujú dobrovoľne, na vlastné náklady a na náklady SLeK.
„Literatúra uvádza viacero zahraničných príkladov, ktoré dokázali, že vyššie zapojenie lekárnikov do starostlivosti o pacienta vedie k zlepšeniu ukazovateľov zdravotného stavu a zároveň k zníženiu nákladov na zdravotnú starostlivosť,“ dodáva viceprezidentka SLeK Miroslava Snopková.