Krajčí: Epidemiologická situácia na Slovensku sa zlepšuje, kĺzavý medián klesol o stovky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Marek Krajčí
Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 20. novembra 18:21

Epidemiologická situácia na Slovensku sa zlepšuje, kĺzavý medián poklesol v priebehu týždňa z 2024 na 1326. Na tlačovom brífingu to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Viac o téme: Koronavírus

Dobrou správou podľa Krajčího je aj fakt, že počty pozitívne testovaných, ktorí vyžadujú hospitalizáciu v nemocniciach, sú stabilizované a pohybujú sa na úrovni 1800 pacientov.

Desatina má ťažký priebeh

Za aktuálne najviac zasiahnuté regióny koronavírusom označil Krajčí okresy Stropkov, Púchov, Považská Bystrica a Myjava.

Zhruba jedna desatina z hospitalizovaných pacientov má ťažký priebeh ochorenia.

„Aktuálne je kritických pacientov 167, čo predstavuje oproti minulému týždňu mierny pokles, avšak pacientov vyžadujúcich podporu umelej pľúcnej ventilácie je 133, a to je mierny nárast, takže tento parameter hodnotíme ako stabilizovaný,“ uviedol Krajčí.

Nakazených seniorov neubúda

Z okresov na Slovensku je aktuálne najhoršia situácia v okrese Stropkov, kde 7-dňová incidencia na 100-tisíc obyvateľov dosiahla hodnotu 468.

„Podobná situácia je v okresoch Púchov a Považská Bystrica. Neteší nás ani situácia v okrese Myjava, kde je hodnota 7-dňovej incidencie 326, ale je tu vysoké percento nakazených v kategórii ľudí nad 65 rokov,“ poznamenal minister zdravotníctva.

Upozornil tiež, že sa stále nedarí výraznejšie znížiť podiel nakazených medzi seniormi, čo by malo byť prvoradým cieľom.

Odborníci monitorujú nemocnice

Štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Peter Stachura uviedol, že už niekoľko týždňov sa stretáva krízový tím ľudí, odborníkov, ktorí každý deň monitorujú situáciu v slovenských nemocniciach a vyhodnocujú dané údaje.

Priblížil, že kapacita lôžok, ktoré sú pripravené pre pacientov s ochorením COVID-19 je naplnená na 50 percent. Zároveň monitorujú aj situáciu ohľadom personálu.

K piatku je približne 87 percent zdravotných sestier a viac ako 90 percent lekárov práceschopných. Stachura dodal, že krivka infikovaného personálu postupne mierne klesá.

Spoločné operačné stredisko

Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby v spolupráci s Ozbrojenými silami SR zriadili Operačné stredisko na podporu transportu pacientov. Uviedol to Michal Weinciler, riaditeľ Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR.

Jeho hlavným cieľom je koordinácia a logistické zabezpečenie prevozu kritických pacientov s ochorením COVID-19 v prípade naplnenia lôžkového fondu nemocnice.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Stachura zároveň predstavil novovzniknutý informačný portál www.covidvnemocniciach.sk, ktorý je určený predovšetkým pre nemocnice, zdravotníkov či študentov zdravotníckych škôl.

Na portáli sú uvedené napríklad informácie o aktuálnej obsadenosti lôžok. Prostredníctvom tohto portálu môžu nemocnice požiadať o doplnenie materiálno-technického zabezpečenia alebo zverejniť akútne personálne požiadavky.

Zdravotník v zálohe

Súčasne predstavil projekt „zdravotník v zálohe“. Projekt je založený na vzájomnej pomoci medzi nemocnicami, ktoré poskytnú údaje do novovzniknutej databázy zdravotníckych pracovníkov.

Do projektu sa zapojilo 13 subjektov a zatiaľ evidujú 57 kontaktov na zdravotné sestry a lekárov, ktorí sú ochotní pomôcť v nemocniciach, kde je aktuálne nedostatok personálu. Účasť v projekte je na báze dobrovoľnosti.

Pavol Jarčuška, prezident Slovenskej spoločnosti infektológov v súvislosti s vakcínami uviedol, že niektoré sa budú skladovať a transportovať pri -80 stupňoch.

„My jednáme na dohodnutí celého distribučného systému a máme vytipovaných zhruba 25 nemocníc. Projekt je riadený celoeurópskym obstarávacím procesom a bol nám určený nejaký počet miest, kde sa vakcína zloží a pravdepodobne budú slúžiť aj ako vakcinačné miesta,“ spresnil Jarčuška.

Návrat detí do škôl

Konzílium odborníkov diskutovalo aj o návrate detí do škôl. „Najviac by sme chceli, aby sa vrátili tie deti, ktoré sú v končiacich ročníkoch či už základnej alebo strednej školy,“ dodal Jarčuška.

To však zostáva ako bod, ktorý ešte nie je uzavretý a počas budúceho týždňa to budú odborníci na základe epidemiologickej situácie uzatvárať tak, aby to bolo v prospech detí a rodičov.

Krajčí doplnil, že na Ústrednom krízovom štábe chce prezentovať nový covidový semafor, ktorý by sa mal týkať všetkého, teda aj otvárania škôl, reštaurácií či hromadných podujatí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek KrajčíMichal WeincilerPavol JarčuškaPeter-stachura
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SROperačné stredisko záchrannej zdravotnej službyOzbrojené sily Slovenskej republikySLS Slovenská spoločnosť infektológov