Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice hľadá podľa Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek cez inzerát na svojej stránke zdravotníckych záchranárov na Kliniku anestéziológie a intenzívnej medicíny aj keď to vyhláška nepovoľuje.
V štátnych nemocniciach začali podľa Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) nahrádzať sestry zdravotníckymi záchranármi napriek tomu, že to legislatíva nedovoľuje.
Ako upozornila prezidentka SK SaPA Iveta Lazorová, komora má dôkazy o tom, že Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice cez inzerát na svojej stránke hľadá zdravotníckych záchranárov na Kliniku anestéziológie a intenzívnej medicíny aj keď to vyhláška nepovoľuje. Inzerát zverejnili tri týždne po tom, čo dali sestry v Košiciach hromadné výpovede.
Komora sestier ešte v nedeľu 27. decembra upozornila na porušovanie zákona v súvislosti s neoprávneným zamestnávaním zdravotníckych záchranárov na oddeleniach a klinikách anestéziológie a intenzívnej medicíny a jednotkách intenzívnej starostlivosti.
„Minister zdravotníctva Viliam Čislák nás ústami svojej hovorkyne obviňuje z klamstva. Pravda je však taká, že v samotnom rezorte zdravotníctva sa prehliada porušovanie zákona a podporuje neférové nahrádzanie sestier a pôrodných asistentiek vo výpovediach, lebo na Slovensku sa za nich nedá nájsť adekvátna náhrada,“ konštatovala Lazorová.
Predseda Sekcie sestier pracujúcich v anestéziológií a intenzívnej starostlivosti, člen Rady a Prezídia SK SaPA Milan Laurinc opätovne zdôrazňuje, že zdravotnícky záchranár ako erudovaný profesionál môže pracovať v ústavných zdravotníckych zariadeniach, ale len na oddeleniach urgentného príjmu. Pre prácu na oddeleniach a klinikách anestéziológie a intenzívnej medicíny a jednotkách intenzívnej starostlivosti nemá potrebnú odbornú spôsobilosť.
„Zdravotnícki záchranári v žiadnom prípade nemôžu pôsobiť na pracoviskách anestéziológie a intenzívnej medicíny, či už, ide o lôžkovú časť, ambulantnú časť, alebo operačnú sálu, pretože na to nemajú patričnú odbornú spôsobilosť a môžu spôsobiť priame ohrozenie kvality špecializovanej intenzívnej starostlivosti a života pacientov,“ argumentoval Laurinc.
Podľa výnosu Ministerstva zdravotníctva SR musia byť v každej zmene na jedného zdravotníckeho pracovníka v povolaní sestra na oddeleniach a klinikách anestéziológie a intenzívnej medicíny maximálne dvaja pacienti, na jednotkách intenzívnej starostlivosti maximálne traja pacienti. Ako vysvetlila Lazorová, do tohto počtu sa nezarátava sestra, ktorá poskytuje anestéziologickú starostlivosť na operačnej sále. V každej zmene musí byť najmenej jedna sestra špecialistka s príslušným profesijným titulom.
Vzhľadom na akútny stav pacientov a náročnosť pracovných činností je podľa komory nevyhnutné, aby bol v každej zmene na týchto pracoviskách k dispozícii jeden zdravotnícky asistent, alebo sanitár. „Bez dostatočného počtu zdravotníckeho personálu by mohlo dôjsť k priamemu ohrozeniu kvality špecializovanej intenzívnej starostlivosti a života pacientov. Zdravotnícky asistent je súčasťou tímu ústavných zdravotníckych zariadení, ale nenahrádza sestru,“ uzavrela Lazorová.
Ministerstvo: Sestry zavádzajú
Hovorca rezortu zdravotníctva Peter Bubla v reakcii uviedol, že sestry zavádzajú a zbytočne zastrašujú verejnosť. Košická nemocnica nemá podľa neho v úmysle nahradiť sestry na anestéziologicko-resuscitačných pracoviskách zdravotníckymi záchranármi.
„Zdravotníckych záchranárov plánuje prijať na zlepšenie kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti na urgentnom pracovisku v súlade s právnymi predpismi,“ povedal Bubla.
Predstaviteľky sestier sú podľa neho len nervózne. „Svoje kolegyne dotlačili do výpovedí len na základe vykonštruovaných dezinformácií, pričom samy svoje miesta podaním výpovedí, či vzdaním sa funkcie, neohrozili,“ dodal Bubla.