Koronavírus sa dá poraziť len spravodlivou distribúciou vakcíny. Preteky, kto dá viac, tento boj zmaria

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vakcina
Foto: Thinkstock

Vývoj účinnej a všeobecne dostupnej vakcíny proti koronavírusu je jednou z najdôležitejších úloh dnešnej doby. Táto úloha je však aj testom globálnej spolupráce jednotlivých krajín a ich súkromných a verejných sektorov.

Na ochranu ľudskej populácie pred koronavírusom, ktorý sám od seba tak skoro nezmizne, je totiž potrebné zabezpečiť globálnu, spravodlivú a cenovo prijateľnú dostupnosť očkovacej látky.

Ako uvádza denník The Washington Post, podľa expertov bude nutné zaočkovať okolo 70 percent svetovej populácie, čo je asi 5,6 miliardy ľudí, aby ľudstvo získalo skupinovú imunitu potrebnú na zastavenie šírenia COVIDu-19.

Vyrobiť toľko dávok vakcíny bude trvať niekoľko rokov a je dokonca možné, že na získanie imunity bude potrebných niekoľko preočkovaní.

Národné priority musia ísť bokom

Spravodlivej a zároveň efektívnej distribúcii očkovacej látky môžu zabrániť národné priority jednotlivých krajín. Kdekoľvek na svete tak môžu zostať ohniská tejto choroby, a to najmä v chudobnejších krajinách, ktoré si vakcínu nemôžu dovoliť. Odtiaľ sa potom môžu šíriť ďalej.

Experti z oblasti verejného zdravia sa obávajú, že farmaceutickí výrobcovia budú vakcínu predávať len tým, ktorí ponúknu najviac a bohatšie krajiny tak vykúpia všetky zásoby.

„Model, že krajiny budú myslieť len na seba, nebude fungovať. Aj keď žijete niekde, kde je minimálne nakazených, snahy poraziť tento vírus zlyhajú, ak nenecháte zatvorené hranice a obchod,“ vysvetlil Seth Berkley z organizácie Gavi, ktorá poskytuje kacíny pre rozvojové krajiny.

„Toto je globálny problém, ktorý si vyžaduje globálne riešenie,“ zdôraznil.

Svet potrebuje vakcinačný protokol

Až nacionalistický prístup sa prejavil už pri nákupoch ochranných a zdravotníckych pomôcok, ktorých cena tak stúpla, že chudobnejšie krajiny si ich nemohli dovoliť. Podobná situácia nastala aj v roku 2009 pri pandémii prasacej chrípky, keď USA vykúpili skoro všetky vakcíny.

Podobné preteky by mohli začať po vyrobení vakcíny proti koronavírusu, ktorú momentálne vyvíja asi 120 spoločností po celom svete.

Experti sa preto zhodujú, že svet potrebuje záväzný protokol, ako v prípade vývoja a distribúcie vakcín postupovať.

Mariana Mazzucatová, riaditeľka Inštitútu pre inovácie a verejné ciele pri londýnskej University College pre web Project-syndicate.org povedala, že ľudstvo si na zvládnutie súčasnej pandémie musí stanoviť tri ciele.

Za prvé zmobilizovať verejné i súkromné investície na vývoj vakcíny, ktorú bude možné vyrábať v globálnom meradle a ktorá bude všeobecne dostupná a bezplatná.

Nevyhnutá je aj cielená spolupráca vedeckých a zdravotníckych expertov, ktorí by si mali otvorene vymieňať poznatky a skúsenosti. Väčšina farmaceutických firiem totiž zatiaľ presadzuje tajnostkárske súperenie.

Za tretie, do čela budovania výrobných kapacít sa musia postaviť štáty, ktoré budú spoločne koordinovať nielen výrobu, ale aj distribúciu novej vakcíny.

Podľa Mazzucatovej sa nový koronavírus dá poraziť len takýmto spôsobom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať