Pandémia koronavírusu výrazne zasiahla aj psychiatrické ambulancie. Ako vyplýva zo štatistík zdravotnej poisťovne Dôvera, psychiatri vlani predpísali pacientom takmer o 250-tisíc balení liekov na duševné poruchy viac ako v roku pred pandémiou. Počet pacientov, ktorí vyhľadali za uplynulé dva roky odbornú pomoc, stúpol zhruba o desatinu.
Pribudlo aj veľa nových pacientov
„Nedá sa povedať, že sa duševný stav pacientov rapídne zhoršil. Skôr sa chronifikoval čiže prehĺbil a pribudli noví pacienti,“ vysvetlil primár psychiatrického oddelenia Nemocnice Svet zdravia Trebišov Viliam Čičvák.
Viac o téme: Koronavírus
Príčinou je vyčerpanie vnútorných síl pri zvládaní stresu z protipandemických opatrení, zhoršenie sociálnej situácie aj neskoré vyhľadanie pomoci odborníka.
Detských pacientov je menej
Medzi novými pacientmi pritom prevažujú ženy, ubudlo naopak detských pacientov. K poklesu mohlo podľa Čičváka prispieť dištančné vyučovanie, keďže škola je u detí obvykle najväčším stresom.
Duševné zdravie detí sa počas pandémie výrazne zhoršilo
Zmenila sa aj štruktúra najčastejších ochorení. Kým v roku 2019 a 2020 bola najčastejšie vykazovanou psychiatrickou diagnózou u pacientov Dôvery depresívna epizóda, vlani to už boli úzkostné poruchy.
Na návštevu psychiatrickej ambulancie pacienti nepotrebujú odporúčanie (výmenný lístok) od všeobecného lekára alebo pediatra. Z verejného zdravotného poistenia je hradená aj konzultácia u psychológa, v prípade, ak má zmluvu so zdravotnou poisťovňou.