Koronavírus mení naše zdravotníctvo, hodnotí odborník. Rastie záujem o telemedicínu a online služby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Podľa riaditeľa Úseku vzťahov s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti v zdravotnej poisťovni Dôvera Mariana Faktora zívajú mnohé ambulancie a nemocnice po celom Slovensku prázdnotou. Môže za to pandémia koronavírusu.

Pacienti prestavili chodiť do ambulancií aj pre obavu, že ochorejú v čakárni,“ píše v blogu lekár a manažér.

Nariadenia odborníkov a hygienikov sa však odrazili aj v údajoch, ktoré má Dôvera k dispozícii vďaka elektronizácii zdravotníctva.

Počet hospitalizácií klesol o polovicu

Koronakríza najviac zasiahla oddelenia ortopédie a oftalmológie. „Pokles hospitalizácií na týchto oddeleniach po zavedení opatrení proti šíreniu epidémie je o viac ako 80 percent,“ upozorňuje Faktor a dodáva, že celkový počet hospitalizácií v nemocniciach od 16. marca klesol o polovicu.

Špecialisti takmer nemali čo fakturovať

Ambulantní lekári podľa Faktora utrpeli najmä ekonomicky. Počet návštev pacientov v ambulanciách sa znížil na 70 percent priemeru spred krízy a väčšinu zdravotnej starostlivosti títo lekári poskytujú telefonicky.

Predovšetkým špecialisti takmer nemali zdravotným poisťovniam čo fakturovať, ich príjmy boli ohrozené. Preto garantujeme všetkým ambulanciám minimálne 75 percent príjmu (na základe údajov spred roka), aby sme im pomohli prejsť kritickým obdobím,“ dopĺňa.

Výnimkou sú ale psychiatri, ktorým sa objem práce navýšil – tretí týždeň po zavedení opatrení mali o 16 percent viac pacientov ako bežne.

Menej laboratórnych vyšetrení aj návrhov na kúpeľnú liečbu

Poisťovňa neeviduje len menej ošetrených pacientov, ale aj menej laboratórnych vyšetrení (o 65 percent), menej návrhov na kúpeľnú liečbu (o 80 percent) či žiadostí o schválenie zdravotníckej pomôcky (o 50 percent).

Spotreba liekov sa zvýšila len počas týždňa, v ktorom boli zavedené prísne opatrenia. Niektorí pacienti sa zrejme snažili zásobiť liekmi pred neistým obdobím, hodnotí Faktor.

Zdravie pacientov môže byť ohrozené

Bez ohľadu na krízu pacienti potrebujú lekárov, pretože pandémia ešte neznamená, že sú menej chorí. K lekárom však často prichádzajú až neskôr, niekedy aj za cenu zhoršenia ich zdravotného stavu.

Podľa Faktora je možné, že po zrušení najprísnejších opatrení sa pacienti k lekárom vrátia, ich stav aj liečba však môžu byť náročnejšie. Pozitívom napriek tomu môže byť eliminácia zbytočných návštev lekára, pretože z medzinárodných štatistík vyplýva, že lekárov Slováci vyhľadávajú takmer dvakrát častejšie než v bohatších krajinách.

Rastie záujem o telemedicínu či e-recepty

Kríza mení zdravotníctvo, uvažuje Faktor. Do popredia sa dostávajú telemedicínske služby, ktoré majú potenciál odbremeniť lekárov v ambulanciách od ľahších zdravotných ťažkostí pacientov.

Výhodou sú aj e-recepty, čiže vystavenie elektronického receptu bez potreby osobnej návštevy lekára, o ktoré má teraz záujem viac poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Význam telefonických a online služieb bude v zdravotníctve rásť, táto kríza nám ukazuje ich význam,“ prognózuje vo svojom príspevku odborník, ktorý sa domnieva, že online dáta budú mať veľkú váhu aj pri plánovaní ďalších opatrení v boji s koronavírusom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marian Faktor
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňa