Môže sa človek koronavírusom nakaziť znova? Podľa juhokórejských špecialistov je to nepravdepodobné.
Koronavírus: Na Slovensku pribudlo päť nakazených, Matovič oznámil spojenie dvoch fáz otvárania obchodov (online)
Obava z opätovného preniknutia infekcie do tela vznikla po tom, ako Južná Kórea reportovala viac než 260 pozitívnych prípadov s Covid-19 po vyliečení sa. Vedci pôvodne špekulovali, že sa vírus v tele môže znova reaktivovať, alebo sa u niektorých pacientov nevyvinie dostatočná imunita a nakazia sa druhýkrát.
Ako dlho trvá, kým sa človek úplne vylieči z Covid-19? Vedci si všimli podivný jav
Juhokórejskí infektológovia tieto dohady prvýkrát vyvrátili. Tvrdia, že správy z testovania boli výsledkom „falošne pozitívnych testov“ a nie reinfekcie. Príčinou boli zrejme fragmenty vírusovej RNA, ktoré v tele môžu pretrvať aj po vyliečení, a ktoré test nevie rozlíšiť od geneticky aktívnej stopy vírusu, informuje The Korea Herald.
Vírus v tele nedokáže latentne „spať“
Podľa Livescience.com sa správy o dvakrát pozitívne testovaných ľuďoch šíria aj z Číny či Japonska. Platí však konsenzus, že títo ľudia už nie sú pre svoje okolie po prekonaní ochorenia infekční.
Koronavírus zároveň nie je typom vírusu, ktorý by napádal bunkové jadro, ako napríklad HIV alebo vírus spôsobujúci ovčie kiahne, ktoré môžu dlhé roky latentne prežívať v organizme, a potom sa reaktivovať.
Známy nemecký profesor na videu opísal vývoj pandémie: Z koronavírusu sa môže stať prechladnutie
V budúcnosti však nie je vylúčené, že sa ľudia znovu nakazia novou mutáciou koronavírusu. Vedci totiž zatiaľ nevedia, či bude mať imunita získaná po prekonaní ochorenia Covid-19 trvalý, alebo len dočasný charakter.