Ak by sa sestrám rozšírili kompetencie a štát by dokázal využiť ich potenciál, podľa prezidentky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Ivety Lazorovej by sa skvalitnila zdravotná starostlivosť o pacienta a taktiež by sa ušetrili financie v systéme zdravotnej starostlivosti.
V kompetenciách zdravotníkov by sa mal spraviť poriadok na základe ich vzdelania, praxe a najnovších vedecko-výskumných poznatkov. Ako uviedla vo štvrtok na tlačovej besede prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) Iveta Lazorová, sestry a pôrodné asistentky v súčasnosti robia aj také činnosti, ktoré im nevyplývajú z náplne práce a nemajú ich teda ani zaplatené.
„Sestry a pôrodné asistentky sa čoraz častejšie v záujme pacienta dostávajú do situácií, kedy musia prekročiť svoje zákonné právomoci. Myslíme si, že nastal čas, aby sa prehodnotili kompetencie zdravotníkov na základe príslušného vzdelania, praxe a najnovších vedecko-výskumných poznatkov, ako aj v súlade s činnosťami sestier v zahraničí,“ konštatovala Lazorová.
Sestry často suplujú lekárov
Prezidentka upozorňuje na to, že vyhláška ministerstva zdravotníctva z roku 2005 (číslo 364) o rozsahu ošetrovateľskej praxe má nedostatky. Komora sestier chce do zákona zapracovať iba tie činnosti sestier, ktoré reálne robia aj v súčasnosti, no nie sú vo vyhláške dostatočne zadefinované.
Vo viacerých zdravotníckych zariadeniach už teraz sestry špecialistky podľa komory na základe pokynov nadriadených vykonávajú činnosti, ktoré zákon povoľuje iba lekárovi.
Ako povedal predseda Sekcie sestier pracujúcich v anestéziológii a intenzívnej starostlivosti a člen Rady a Prezídia SK SaPA Milan Laurinc, skúsené sestry vo viacerých nemocniciach cievkujú mužov a deti, zavádzajú a vyberajú kanylu do žily a zo žily pacienta, vyberajú stehy z operačných rán, upravujú dávky kontinuálnych liekov pri liečbe napríklad bolesti.
„Už niekoľko rokov upozorňujeme na to, že v intenzívnej starostlivosti by napríklad sestry špecialistky podľa schválených štandardizovaných postupov na základe indikácie lekára mohli pomáhať pacientom pri liečbe bolesti a úprave dávok liekov, v chirurgii vyberať stehy pri nekomplikovaných ranách. Sprehľadnenie kompetencií by pomohlo zlegalizovať súčasný stav, nakoľko už teraz také činnosti sestry vykonávajú v spolupráci s lekárom,“ vysvetlil Laurinc.
Mohli by aj predpisovať
Členka Rady SK SaPA Ľubica Husárová si vie predstaviť, že by sestry mohli predpisovať špecializovaný zdravotnícky obväzový materiál (plienky, podložky, inkontinenčné pomôcky, či materiál na ošetrovanie rán), ale aj vybrané lieky a zdravotnícke pomôcky u pacientov, ktorí sú stabilizovaní v dlhodobej starostlivosti praktického lekára alebo špecialistu.
Ak by sa sestrám rozšírili kompetencie a štát by dokázal využiť ich potenciál, podľa Lazorovej by sa skvalitnila zdravotná starostlivosť o pacienta a taktiež by sa ušetrili financie v systéme zdravotnej starostlivosti.
„Zároveň by to bola motivácia pre súčasné sestry ostať v systéme, ale aj motivácia pre potenciálnych nových uchádzačov o štúdium odboru ošetrovateľstvo, alebo pôrodná asistencia,“ dodala Lazorová s tým, že sprehľadnenie odborných činností sestier a pôrodných asistentiek musí ísť súčasne s úpravou miezd.