Karanténa či izolácia, akú teraz pre epidémiu koronavírusu zažívajú státisíce ľudí po celom svete, môže maž negatívne dopady na ľudskú psychiku a mentálne zdravie. Život v karanténe môže podľa odborníkov spôsobiť hnev, depresiu, nervozitu či dokonca i posttraumatický stres.
Dôsledky karantény a izolácie sa dajú zmierniť dostatočným prísunom aktuálnych informácií, kontaktom sa najbližšími alebo aktivitou na sociálnych médiách.
Koronavírus: Na Slovensku máme 217 prípadov, v Taliansku a Španielsku pribudli ďalšie stovky obetí (online)
Tieto závery vyplývajú zo štúdie výskumníkov londýnskej King’s College, ktorú zverejnil časopis Lancet. Zistenia vychádzajú z predchádzajúcich výskumov uskutočnených v desiatich krajinách počas epidémií SARS, MERS, eboly či prasacej chrípky.
Karanténa môže viesť aj k alkoholizmu
„Oddelenie od blízkych, strata slobody, strach z choroby a nuda môžu niekedy vytvoriť veľmi negatívne dôsledky,“ uvádza sa v štúdii. Z výskumov vyplýva, že 20 percent ľudí v karanténe pociťuje strach z choroby, 18 percent nervozitu a 18 percent smútok. Ľudia, ktorí boli v izolácii dlhší čas, vykazovali aj symptómy posttraumatického stresu.
Ďalšími negatívnymi následkami karantény môže byť u niektorých nadmerná konzumácia alkoholu a vznik závislosti.
Liek na koronavírus zatiaľ neexistuje, pozor na falošné náhrady
Negatívne dopady karantény sa zvyšujú, ak človek nemá prístup k primeranej zdravotnej starostlivosti či k základným potrebám ako potraviny a lieky. Aj príliš negatívne a nepravdivé správy zhoršujú psychický stav izolovaných. Rovnaký efekt majú aj finančné problémy spôsobené epidémiou.
V karanténe telefonujte s blízkymi
Ľudská psychika, naopak, privíta dostatok vecných a aktuálnych informácií o momentálnej situácii. Dôležitý je kontakt s priateľmi a najbližšími.
V neposlednom rade je dôležité udržať si zdravý životný štýl. „Treba sa snažiť čo najviac spať, jesť zdravo, cvičiť a vyhýbať sa nezdravým návykom ako užívanie alkoholu či prílišné fajčenie,“ uzavrel jeden z autorov štúdie, profesor Neil Greenberg.