Komora sestier sa s bývalým ministrom Druckerom dohodla, že sa na počte chýbajúcich sestier nedohodnú. Nová ministerka túto otázku vytiahla opäť, komora podľa nej šíri poplašné správy.
Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nom. Smer-SD) pripúšťa, že na Slovensku chýbajú zdravotné sestry. Ako však v nedeľu uviedla v diskusnej relácii V politike televízie TA3, počet chýbajúcich sestier nedosahuje číslo 15 000, ako tvrdí komora sestier a pôrodných asistentiek.
„Je to také šírenie možno poplašnej správy,“ povedala.
Na základe údajov Inštitútu zdravotnej politiky v zdravotníctve podľa ministerky chýba približne 2 300 sestier. „To je podstatne nižšie číslo, ako deklaruje komora,“ zdôraznila.
Čo s tým robiť
Slovensko však podľa Kalavskej nie je jediná krajina, kde chýbajú sestry a zdravotní pracovníci.
„Je to celosvetový alebo celoeurópsky trend, teda problémy so sestrami majú aj v okolitých krajinách,“ povedala s tým, že ministerstvo nastavilo systémové kroky, ktorými sa počet sestier snaží stabilizovať.
„My sme zvýšili kompetencie zdravotníckym asistentom, čiže sestra sa plne môže venovať ošetrovateľskému procesu a tie jednoduchšie činnosti robí zdravotnícky asistent, čiže tým pádom môže sestru odbremeniť,“ povedala Kalavská.
Zadefinovali sa podľa nej tiež kompetencie sestier a iných zdravotníckych pracovníkov. „Zadefinovali sme presne, kto čo bude robiť na úrovni dosiahnutého vzdelania. Zvýšili sme plat sestre, ktorá je magisterka, má špecializáciu,“ povedala. Kvalifikované sestry môžu po novom napríklad predpisovať zdravotnícke pomôcky, čo tiež vedie k zatraktívneniu práce sestry.
Ministerka do budúcnosti nevylúčila aj ďalšie zvyšovanie platov sestier.
Obnova prístrojov
Pokiaľ ide o oblasť zdravotníckej techniky, ministerstvo má podľa Kalavskej ročne k dispozícii 70 miliónov eur na nákup nových zariadení.
„Napríklad, teraz sme obstarali 13 CT prístrojov a prebieha súťaž o MR prístroje,“ uviedla s tým, že rezort nakúpi do konca tohto roku napríklad aj celoplošné lineárne urýchľovače.
„My sme si toho vedomí, že naši lekári a zdravotnícki pracovníci nemôžu pracovať s technikou, ktorá je zastaralá, a tým pádom ani pacient nedostane adekvátnu zdravotnú starostlivosť. To bola jedna z prvých vecí, ktoré sme urobili, že sme zriadili inštitút verejného obstarávania a pýtali sme sa nemocníc, aby špecifikovali, ktoré prístroje a technika im chýba a akom rozsahu a postupne sa im snažíme saturovať tieto chýbajúce stroje,“ dodala ministerka zdravotníctva.