Obyvatelia talianskej provincie Južné Tirolsko sa v piatok zoradili pred školami, telocvičňami a lekárňami, aby sa zúčastnili na antigénovom testovaní na koronavírus. Predstavitelia regiónu pritom dúfajú, že dosiaľ najrozsiahlejšie testovanie v krajine pomôže urýchliť uvoľňovanie čiastočného lokálneho lockdownu.
Viac o téme: Koronavírus
Alpská, prevažne nemecky hovoriaca provincia, ktorá hraničí s Rakúskom, podľa agentúry AP nasleduje príklad Slovenska, ktorému sa podobným krokom podarilo spomaliť šírenie infekcie a vyhnúť sa druhému lockdownu, keď počas jedného víkendu otestovalo takmer dve tretiny svojej päťapolmiliónovej populácie.
Izolovanie bezpríznakových prenášačov
Úradníci a rodinní lekári v Južnom Tirolsku vyzývajú obyvateľov zhruba polmiliónovej provincie, aby sa zúčastnili na dobrovoľnom testovaní, ktorého cieľom je otestovať do nedele na takmer 200 testovacích miestach zhruba 350-tisíc ľudí, teda asi 80 % populácie vo veku nad päť rokov.
„Rozsiahle testovanie je veľkou a možno jedinou šancou, ako dostať šírenie nákazy opäť pod kontrolu,“ povedal tento týždeň najvyšší zdravotnícky predstaviteľ provincie Thomas Widmann.
Zverejnili desivé štatistky úmrtnosti na COVID-19. Európa zažije ťažké časy
Masové testovanie totiž môže podľa odborníkov pomôcť izolovať asymptomatických prenášačov nákazy.
Rýchle antigénové testy, ktoré používajú v Južnom Tirolsku, považujú odborníci za kľúčový prostriedok ako posilniť testovacie kapacity, keďže na výsledky nie je potrebná analýza v laboratóriu, ako v prípade spoľahlivejších, no drahších a časovo náročnejších PCR testov.
Nemocnice na pokraji kapacít
Experti však zároveň varujú, že rýchlotesty môžu vyprodukovať množstvo falošne negatívnych výsledkov a ich efektívne využívanie si vyžaduje časté pretestovávanie.
India v lete použila rýchlotesty na takmer päťnásobné zväčšenie testovacích kapacít a anglický Liverpool od začiatku novembra otestoval viac ako 130-tisíc zo zhruba pol milióna svojich obyvateľov, čo by britská vláda v prípade úspechu rada zopakovala aj na ďalších miestach.
Taliani chcú začať s očkovaním proti koronavírusu v januári, pre všetkých však vakcína nebude
Juhotirolské nemocnice sú podľa agentúry AP na pokraji s kapacitami a pozitivita PCR testovania v provincii v niektoré dni dosahuje 50 %.
Počas prvých dvoch hodín sa na antigénovom testovaní zúčastnilo asi 24-tisíc, teda zhruba 4,4 % obyvateľov provincie, a takmer 600 z nich, 2,5 %, bolo pozitívnych.