V uplynulom období si Izrael získal obdiv celého sveta pre extrémne rýchly začiatok očkovacieho procesu proti ochoreniu COVID-19. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) má však obavy z nerovnomerného rozloženia vakcín na území židovského štátu.
Izrael zatiaľ zaočkoval 20 percent z približne 9,5-miliónovej populácie. Na okupovaných územiach, na Západnom brehu Jordánu a v Gaze, však obyvatelia ešte nedostali žiadnu dávku.
Prioritou Izraelu sú vlastní občania
Ľudskoprávne skupiny tvrdia, že Izrael ako okupačná mocnosť má zodpovednosť za poskytnutie vakcín Palestínčanom na týchto územiach. Izrael sa však bráni, že takéto povinnosti nemá a prioritou je jeho vlastné obyvateľstvo, vrátane arabských občanov. Palestínska samospráva obvinila Izrael z „rasizmu“ za to, že sa nepodelil o vakcíny.
Viac o téme: Koronavírus
Nemocnica Košice - Šaca zaočkovala všetkých zdravotníkov, ktorí o vakcínu požiadali
Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína
WHO sa nepáči globálna nerovnosť v prístupe k očkovacím látkam a rovnosť bude požadovať aj v prípade Izraelčanov a Palestínčanov.
Palestína dúfa v skoré dodanie vakcín
„Rokujeme s Izraelčanmi na viacerých úrovniach, vrátane vyšších úrovní našej organizácie, a snažíme sa preskúmať možnosť, či by Izrael mohol zvážiť pridelenie vakcín Palestínčanom,“ vyhlásil Gerald Rockenschaub, vedúci kancelárie WHO pre palestínske územia.
Palestínska samospráva dúfa, že prvé dávky dostane v najbližších týždňoch prostredníctvom iniciatívy WHO pod názvom COVAX, ktorej cieľom je zaobstarať vakcíny pre krajiny v núdzi. Tá by však mala odštartovať až v apríli.