Inovatívne lieky by mohli byť podľa Deloitte dostupnejšie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Contraceptive pills 849413_1280.jpg
Foto: Pixabay.com

Podľa poradenskej spoločnosti Deloitte by mohli pomôcť takzvané risk-sharingové, respektíve cost-sharingové zmluvy, ktoré súčasná legislatíva explicitne neupravuje.

Zdieľanie nákladov na lieky medzi držiteľom rozhodnutia o registrácii lieku a zdravotnou poisťovňou by mohlo pacientom sprístupniť mnohé drahšie inovatívne lieky. Podľa poradenskej spoločnosti Deloitte by mohli pomôcť takzvané risk-sharingové, respektíve cost-sharingové zmluvy, ktoré súčasná legislatíva explicitne neupravuje.

„Zmena zákona by mohla pomôcť dosiahnuť zaradenie aj drahších inovatívnych liekov do zoznamu kategorizovaných liekov. Z toho by v konečnom dôsledku profitovali samotní pacienti, ktorí takéto medikamenty potrebujú, avšak v aktuálnych podmienkach sú pre nich nedostupné kvôli vysokej cene,“ uviedla advokátka Deloitte Legal Dagmar Yoder.

Nové nastavenie systému by podľa nej umožnilo odbremenenie pacientov od finančnej úhrady, pretože náklady na liek by boli zdieľané zdravotnou poisťovňou a držiteľom rozhodnutia o registrácii.

Pripravujú sa aj do slovenskej legislatívy

Podľa Yoder je dôležité, aby uzatváranie takýchto zmlúv nemalo negatívny dopad na samotné zdravotné poisťovne a aby bola zabezpečená stabilita a limitácia nákladov vynakladaných zo systému verejného zdravotného poistenia.

Tieto faktory musia byť podľa poradenskej spoločnosti v pripravovanej zákonnej úprave zakomponované tak, aby bol koncept funkčný a vhodný pre obe strany.

V legislatívnom procese je aktuálne návrh novely zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín na základe verejného zdravotného poistenia, ktorý by mal obsiahnuť spomínané zmluvy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať