Hrozí zánik diabetologických ambulancií?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cukrovka, choroba,
Zdroj: ilustračné, www.thinkstock.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Samostatný odbor Diabetológia, poruchy látkovej premeny a výživy funguje na Slovensku už takmer 60 rokov. V posledných rokoch zaznamenala obrovský rozvoj v modernej liečbe a technológiách.

Vďaka nim je dnes možné zabrániť vzniku diabetických komplikácií: amputáciám, slepote, srdcovým infarktom a dialýzam. Dnes hrozí, že samostatný odbor diabetológia tak, ako ho poznáme na Slovensku, zanikne. Stane sa súčasťou endokrinológie? Bude sa mať kto starať o diabetických pacientov?

Diabetológia je moderný, dynamicky sa rozvíjajúci odbor, ale na Slovensku má momentálne neistú budúcnosť. „Každý špecializovaný medicínsky odbor sa potrebuje rozvíjať. Pre svoju budúcnosť musí mať zabezpečené vzdelávanie v odbore. Pre dosiahnutie vysokej kvality liečby nielen lekári, ale aj diabetici potrebujú štandardné terapeutické postupy. Toto všetko je dnes ohrozené,“ zdôraznil za Zväz diabetikov Slovenska Jozef Borovka. Zväz diabetikov Slovenska má oprávnené obavy, ako bude zabezpečená a kto bude realizovať zdravotnú starostlivosť o diabetických pacientov na Slovensku.

Diabetológia by sa mala spojiť s odborom endokrinológie

Diabetológia za posledných 12 rokov zaznamenala bezprecedentný rozvoj v oblasti diagnostických a liečebných metód zavedením nových technológií kontinuálneho monitorovania glykémie, inzulínových púmp s uzavretým okruhom, nových typov inzulínov a liekov. Technológie sa stali súčasťou liečby diabetu a vďaka nim dokážeme zabrániť vzniku diabetických komplikácií, ako sú amputácie, slepota, srdcový infarkt či potreba dialýzy.

Na liečbu uvedených komplikácií štát vynakladá z verejného zdravotného poistenia najviac finančných prostriedkov zo všetkých odborov. Súčasná diabetológia je rozsiahly odbor, ktorý sa čím ďalej tým viac vzďaľuje od endokrinológie a svojimi diagnostickými a liečebnými postupmi zasahuje do kardiológie, nefrológie či vnútorného lekárstva. Odborníci nevidia dôvod, aby sa na Slovensku odbor diabetológia stal súčasťou endokrinológie.

Komisia MZ SR pre odborné štandardné diagnostické a terapeutické postupy neschválila štandardy pre edukáciu a liečbu diabetu

Komisia dokonca odmietla prejednávať štandardy, ak v nich nebudú mať endokrinológovia rovnaké kompetencie ako súčasní diabetológovia.

Diabetológovia však tvrdia, že endokrinológovia neliečia diabetických pacientov. Starajú sa o iných pacientov a využívajú iné liečebné a diagnostické metódy ako diabetológovia.

V tejto ako aj v ďalších komisiách Ministerstva zdravotníctva SR Slovenská diabetologická spoločnosť nemá žiadne zastúpenie. Diabetológia taktiež nedostala ani jedno rezidenčné miesto pre mladých diabetológov napriek tomu, že diabetológia je tretí najžiadanejší nedostatkový odbor na Slovensku.

„O rezidenčný program sme opakovane žiadali spolu s niektorými VÚC, pričom podľa návrhu siete MZ SR na Slovensku je potrebné doplniť 163 diabetológov. Napriek nesúhlasu a proti vôli diabetológov sa endokrinológovia usilujú rozšíriť si svoj špecializačný odbor o diabetológiu. Endokrinológovia nám nechcú schváliť štandardy a chcú bez vzdelávania robiť naše výkony,” uviedol zväz.

„Na základe legislatívy nie je možné na Slovensku sa súčasne vzdelávať v dvoch rôznych odboroch ani preberať obsahovú náplň iného špecializačného odboru. Preto ani endokrinológia nemá preberať kompetencie a obsahovú náplň diabetológie. Iba diabetológia ako samostatný odbor dokáže na Slovensku zabezpečiť kvalitnú starostlivosť pre pacientov s diabetes mellitus a nemôže ju nahradiť nikto s inou špecializáciou,“ hovorí doc. MUDr. Zbynek Schroner, PhD., hlavný odborník MZ SR pre odbor diabetológia, poruchy látkovej premeny a výživy.

Pre uvedené dôvody je na Slovensku ohrozená generačná výmena diabetológov, vznik nových diabetologických ambulancií, čo môže mať dopad aj na samotných pacientov s diabetom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Borovka
Firmy a inštitúcie Zväz diabetikov na Slovensku