Fakultná nemocnica (FN) v Trnave upozorňuje verejnosť, že filtračný stan pri nemocnici neslúži na testovanie na COVID-19. Reaguje tak na požiadavky ľudí na vykonanie testov. Stan však podľa Mateja Martoviča z FN v Trnave nie je na toto určený.
„Filtračný stan slúži na prevenciu a ochranu zamestnancov, ako aj pacientov nemocnice. Cez tento stan musia prejsť všetci pacienti, ktorí idú na vyšetrenie alebo iný zákrok do Fakultnej nemocnice Trnava. V stane každému pacientovi zmerajú telesnú teplotu a každý pacient podpíše čestné vyhlásenie, v ktorom vyhlasuje, že nemá cestovateľskú anamnézu a neprišiel do kontaktu s osobou, ktorá bola v zahraničí,“ vysvetlil Martovič.
Viac o téme: Koronavírus
Potom pacient dostane potvrdenie o tom, že prešiel kontrolou v stane. Bez tohto potvrdenia ho lekár v nemocnici nevyšetrí. Cez kontrolný stan nemusia prechádzať tehotné ženy a rodičky.
Stan je v prevádzke od 8:00 do 20:00, vedenie nemocnice sa však pripravuje na možnosť nepretržitej prevádzky. Samotný stan a jeho príslušenstvo zabezpečil Hasičský a záchranný zbor v Trnave, jeho prevádzku zabezpečuje personál urgentného príjmu a internej kliniky.
S lôžkami vie nemocnici pomôcť aj kraj
Vo Fakultnej nemocnici v Trnave je aktuálne hospitalizovaný jeden pacient s potvrdeným koronavírusom, ďalší dvaja čakajú na výsledky testov.
Nemocnica má pre pacientov s koronavírusom pripravených aktuálne 120 lôžok, z toho 40 na infekčnej klinike, ďalších 30 dala k dispozícii interná klinika a po 25 traumatológia a chirurgia. Generálny riaditeľ trnavskej nemocnice Daniel Žitňan dodal, že ak by sa ukazovala potreba ďalších lôžok, vie ich nemocnica získať ešte viac.
Univerzitná nemocnica Bratislava prijala pre koronaírus ďalšie opatrenia, zriadila triedenie pacientov
Trnavský samosprávny kraj dáva nemocnici podľa župana Jozefa Viskupiča 60 lôžok vo svojich zariadeniach sociálnych služieb, ktoré môžu v prípade potreby obsadiť pacienti bez akútnej infekcie.
„Lôžka môžu byť poskytnuté pacientom, ktorí budú prepustení z nemocnice, ale budú potrebovať ďalšiu zdravotno-sociálnu starostlivosť. Tú bude poskytovať personál našich zariadení, naše zariadenia sa postarajú aj o stravovanie,“ vysvetlil Viskupič.
Vrchol nákazy môže prísť v polovici júna
Kraj ponúka lôžka v štyroch zariadeniach sociálnych služieb, konkrétne dvoch v Trnave, ďalej v Galante a Šintave, v ktorých od pondelka 16. marca prerušili bežnú prevádzku. Ak by vývoj situácie naznačoval ešte väčšiu potrebu lôžok, Viskupič pripúšťa poskytnutie aj ďalších kapacít v budovách, ktoré má kraj k dispozícii. Do úvahy prichádza napríklad bývalý stredoškolský internát vo Voderadoch pri Trnave.
Pripravte svoje telo na koronavírus už dnes. Zahrňte do stravy dve najsilnejšie protizápalové látky
Viskupič tiež potvrdil, že požiadal o regionalizáciu dát z modelu šírenia koronavírusu, ktorý vypracoval Inštitút zdravotnej polikliniky, na úroveň krajov až okresov. Inštitút vypracoval model, podľa ktorého by vrchol nákazy koronavírusom na Slovensku prišiel v druhej polovici júna, keď by vírusom mohlo byť nakazených až desať percent obyvateľov, teda viac ako pol milióna.