Experti na MZ diskutovali o prevencii, pacientov čaká skríning rakoviny hrubého čreva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dav
Foto: MZ SR

Organizátori predstavili nový projekt, experti diskutovali o odporúčaných postupoch pri prevencii

Postupy pre výkon prevencie boli ústrednou témou, o ktorej diskutovali odborníci na vedeckom workshope, ktorý sa uskutočnil 26. októbra na Ministerstve zdravotníctva (MZ) SR.

Rezort zdravotníctva o tom informoval vo svojej tlačovej správe. Organizátori predstavili aj projekt „Tvorba nových a inovatívnych postupov pre výkon prevencie a ich zavedenie do medicínskej praxe“.

Experti diskutovali o štandardných a odporúčaných postupoch pri prevencii infekčných, onkologických, kardiovaskulárnych, endokrinologických a metabolických, neurodegeneratívnych, psychiatrických a pľúcnych ochorení.

Poisťovne pacientov pozvú na skríningy

Inovovaný skríningový programv SR, významná téma workshopu, začne postupne od budúceho roka. Odštartuje sa 1. fázou – skríningom pre rakovinu hrubého čreva na vzorke 20-tisíc ľudí. Bude sa týkať populácie staršej ako 50 rokov.

Pôjde o skríningový test na skryté krvácanie v stolici, pričom zdravotné poisťovne ľudí na tieto skríningy aktívne pozvú. Dnes skríning funguje len na dobrovoľnej báze.

Zámerom MZ je dosiahnuť minimálne 50-percentnú účasť (dnes je iba 30-percentná). Ako ďalší v poradí bude skríningový program rakoviny prsníka určený pre ženy nad 40 rokov a následne aj skríningový program pre rakovinu krčka maternice, určený pre ženy staršie ako 23 rokov.

Čo je prevencia?

„Primárna prevencia sa týka činností zameraných na zabránenie vzniku choroby,“ uviedol garant národného projektu štandardných diagnostických a terapeutických postupov Jozef Šuvada.

Podľa neho môže zahŕňať aktivity na zlepšenie zdravia prostredníctvom zmeny vplyvu sociálnych a ekonomických faktorov na zdravie, poskytovanie informácií o zdravotných rizikách správania a zdravotnej starostlivosti, konzultácie a opatrenia na osobnej a komunitnej úrovni, výživové a potravinové doplnky, vzdelávanie a klinické preventívne služby, ako je imunizácia a očkovanie detí, dospelých a starších ľudí, ako aj očkovanie alebo post-expozičnú profylaxiu ľudí.

Profesor Ladislav Dušek z Českej republiky na stretnutí vyzdvihol potrebu prepájania expertov na rôznych úrovniach, tak akademickej, ako aj na úrovni tvorcov verejných politík a správcov dát.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR