Sedemdesiat percent dospelých v Európskej únii (EÚ) dostalo aspoň jednu dávku vakcíny proti koronavírusu. V utorok to oznámila predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová, informuje portál euronews.com.
„EÚ dodržala svoje slovo. Naším cieľom bolo chrániť v júli 70 percent dospelých v Európskej únii aspoň jednou vakcínou. Dnes sme tento cieľ dosiahli,“ uviedla von der Leyenová v stanovisku a dodala, že podiel ľudí nad 18 rokov, ktorí sú v bloku úplne zaočkovaní, je momentálne na úrovni 57 percent.
Počty nákaz sa opäť zvyšujú
Tieto čísla podľa jej slov dostávajú Európu medzi svetových lídrov, no v snahách je potrebné pokračovať, pretože delta variant je veľmi nebezpečný. V Spojených štátoch je úplne zaočkovaných 60 percent dospelých, pričom 69 percent dostalo aspoň jednu dávku. Veľká Británia hlási 70,5 percenta úplne zaočkovaných a 88,1 percenta s aspoň jednou dávkou.
Viac o téme: Koronavírus
Viaceré európske krajiny registrujú v posledných týždňoch nárasty nových prípadov infekcií, no hospitalizácie a úmrtia sa držia pod rekordnými úrovňami z predchádzajúcej vlny, čo odborníci pripisujú aj zaočkovanosti.
Pandémiu ešte nemáme za sebou
Európska kancelária Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) informovali, že delta variant je už dominantný v 19 z 28 krajín regiónu, ktoré nahlásili informácie o sekvenovaní. V týchto krajinách delta variant pripadá v priemere na 68,3 percenta nových prípadov.
BioNTech plánuje vytvoriť vakcínu proti malárii, použiť chce technológiu mRNA ako pri koronavíruse
Riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge v tejto súvislosti upozornil, že pandémiu ešte ani zďaleka nemáme za sebou a „napriek obrovským snahám členských štátov zaočkovať ľudí v regióne, milióny zostávajú nezaočkované a hrozí im, že skončia v nemocnici“.
Dobrou správou však podľa neho je, že dáta „jasne ukazujú, že úplné zaočkovanie významne znižuje riziko vážneho ochorenia a smrti“ a ľudia by sa teda mali dať zaočkovať, keď ich pozvú.