Pri kybernetickom útoku na servery Európskej liekovej agentúry (EMA) sa útočníci „nezákonne dostali“ k dátam o vakcíne proti koronavírusu nemeckej spoločnosti BioNTech a jej amerického partnera Pfizer.
Firmy to v stredu oznámili v spoločnom stanovisku, pričom vysvetlili, že to boli dokumenty týkajúce sa regulačného návrhu k vakcíne. Systémy firiem v súvislosti s incidentom nenapadli a následkom prístupu k dátam tiež podľa všetkého nikto neidentifikoval účastníkov klinických testov.
Spustili vyšetrovanie
EMA v stredu oznámila, že sa stala terčom kyberútoku a v spolupráci s políciou a ďalšími orgánmi už spustila úplné vyšetrovanie incidentu. Z tohto dôvodu neposkytla o útoku ďalšie podrobnosti.
Viac o téme: Koronavírus
Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína
BNT162b2 od Pfizeru a BioNTechu je jednou z vakcín proti koronavírusu, ktoré EMA posudzuje pre osobitné použitie v Európskej únii. Jej použitie schválili regulátori v Spojenom kráľovstve a Kanade, očakáva sa, že vo štvrtok sa tak stane aj v USA. Útok na EMA by podľa spoločností nemal mať následky na harmonogram jej posudzovania.
Útoky hlásil aj Microsoft
Nie je to po prvý raz, čo sa nejaká entita spájaná s vakcínami proti koronavírusu stala terčom kyberzločincov, pripomína agentúra AP. Spoločnosť Microsoft minulý mesiac oznámila, že zaznamenala pokusy hackerov podporovaných Ruskom a Severnou Kóreou o krádež cenných dát od farmaceutických spoločností a výskumníkov.
Väčšina „cieľov“, ktoré sa nachádzali v Kanade, Francúzsku, Indii, Južnej Kórei a Spojených štátoch, bola podľa Microsoftu „priamo zapojená do výskumu vakcín a liečby ochorenia COVID-19“ a mala kandidátov na vakcíny v rôznych štádiách klinických testov.