- aktualizované 2. apríla 2021, 15:05
Slovensko získa do konca júna ďalších 687 590 vakcín od BioNTech/Pfizer. S týmto výrobcom vakcín vyjednala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen možnosť skoršej dodávky dodatočných 10 miliónov vakcín pre Európsku úniu (EÚ). Informoval o tom tlačový odbor Úradu vlády SR.
Viac o téme: Koronavírus
Časť z vakcín bude prerozdelená solidárne s niekoľkými členskými krajinami v záujme zmenšenia rozdielov v predpokladanej zaočkovanosti do konca júna.
Zaočkovanosť v krajinách EÚ by sa totiž mala pohybovať od 31 percent až do 90 percent. Následne sa zvyšok vakcín prerozdelí štandardným systémom „pro-rata“, teda podľa počtu obyvateľov.
Väčšina štátov stavila na vakcínu AstraZeneca
Úrad vlády vysvetlil, že dôvodom výrazných rozdielov v počtoch zaočkovaných ľudí medzi krajinami EÚ je aj to, že niektoré členské štáty vrátane Slovenska stavili najviac na vakcínu od AstraZenecy. Tá mala byť totiž prvou dostupnou na trhu, bola vyrobená na báze overeného spôsobu adenovírusu a zároveň bola podstatne jednoduchšia na logistiku v porovnaní s ostatnými vakcínami.
Vakcína od Pfizeru prekonáva najlepšie odhady, účinná je najmenej šesť mesiacov
„V rozhodnutiach o portfóliu vakcín sa nepočítalo s tým, že by mohlo prísť k tak výraznému výpadku vakcín od jednej spoločnosti. Preto sme v tejto fáze rokovaní posilnili tím aj o ľudí so silnými vyjednávacími kvalitami, čo prispelo k tomu, že Slovensko v rokovaniach dosiahlo najlepší možný výsledok,“ uviedol predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO). Dodal, že ďalšie kroky po oboznámení sa s touto situáciou sú už v kompetencii nového ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nom. OĽaNO).
Slovenský návrh prerozdelenia vakcín
Slovensko podľa úradu vlády nepatrilo medzi krajiny, ktoré verejne kritizovali systém pro-rata. Filozofiu, v ktorej každá krajina má nárok na svoj podiel podľa počtu obyvateľov, vníma totiž ako správnu.
„Riešenie sme ale hľadali v rámci rokovaní, pričom sme predstavili aj vlastný návrh prerozdelenia vakcín, v ktorom by spodná hranica zaočkovanosti bola minimálne na úrovni 50 – 52 percent,“ vysvetlil Heger.
Výrobcovia vakcín by mali nasledovať AstraZenecu a podeliť sa o svoje know-how s celým svetom
Úrad doplnil, že výsledný kompromis túto logiku prijal a posúva mieru zaočkovanosti benefitujúcich krajín do konca júna na minimálne 45 percent.
Prejav solidarity voči Slovensku
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nom. SaS) poukázal, že na Slovensku bude pred ochorením COVID-19 chránených registrovanou vakcínou o pol roka skôr 340-tisíc občanov. Zároveň zdôraznil, že ide o konkrétny prejav solidarity 19 členských štátov voči SR, ktorá sa ocitla v závese pri objednávaní tejto vakcíny.
„Dosiahli sme to vďaka úsiliu a schopnostiam našich diplomatov, ich odhadu, kedy a akú iniciatívu podporiť a kedy s kým diskrétne konzultovať. Rokovali bez veľkých vyhlásení, trpezlivou, ale dôslednou diplomaciou založenou na argumentoch,“ konštatoval Korčok.
Osobitne poďakoval veľvyslankyni SR pri EÚ Petre Vargovej a aj kolegom zo Stáleho zastúpenia SR pri EÚ, ako aj Ľubici Karvašovej, poradkyni premiéra.