- aktualizované 9. marca 16:24
Epidémia ochorenia Covid-19 v Číne sa naďalej spomaľuje. Ako informovala agentúra AP, v pondelok už krajina ohlásila len 40 nových prípadov.
Čína, odkiaľ sa koronavírus rozšíril, však naďalej ostáva najviac zasiahnutou krajinou. Celkovo tam ochorelo takmer 81-tisíc ľudí a viac tritisíc zomrelo.
Celosvetovo počet ochorení presiahol 110-tisíc a počet obetí v pondelok ráno dosahoval 3 825. Takmer 62-tisíc ľudí úplne vyzdravelo.
Mimo Číny patria k najviac zasiahnutým Irán a Južná Kórea.
Necestujte do Talianska, odporúča ministerstvo zahraničných vecí, sever krajiny je v karanténe
Počas protestu proti opatreniam týkajúcim sa epidémie zomrelo v Taliansku šesť väzňov
Šiesti väzni búriaci sa proti opatreniam na zabránenie šírenia koronavírusu vo väzení na severe Talianska zomreli po tom, čo sa vlámali do ošetrovne a predávkovali sa metadonom. V pondelok to oznámila talianska väzenská polícia. Stalo sa tak v nedeľu v meste Modena.
Nepokoje v talianskych väzeniach sa čoraz viac stupňujú. Rozhorčenie väzňov vyvolalo najmä to, keď im zakázali návštevy príbuzných s cieľom zabrániť šíreniu infekcie. Podľa väzenskej stráže pokračujú protesty aj v pondelok vo viac než dvoch desiatkach zariadení vrátane Foggie, odkiaľ niektorí väzni ušli.
Počet obetí epidémie stúpol v Taliansku už na 366. Nákazu potvrdili u 7375 ľudí. Krajina je epicentrom epidémie v Európe a od nedele tam platí prísna karanténa pre severné regióny.
Koronavírus na kongrese republikánov
Vírus sa rozširuje aj v Spojených štátoch. Dosiahol až do Kongresu, keď dvaja jeho členovia, Ted Cruz a Paul Gosar, prišli do kontaktu s infikovaným mužom. Obaja sa stiahli do domácej izolácie.
Kontakt sa uskutočnil na politickom kongrese Republikánskej strany, kde vystúpili aj prezident Donald Trump a viceprezident Mike Pence. S nakazeným mužom sa však nestretli, ani neboli v blízkosti.
Trump aj jeho vyzývatelia z Demokratickej strany pokračujú v kampani k prezidentským voľbám napriek koronavírusu.
Portugalský prezident zostáva v domácej karanténe
V podobnej situácii ako americkí kongresmani sa ocitol aj prezident Portugalska Marcelo Rebelo de Sousa. Zrušil všetky verejné aktivity a zostáva v domácej karanténe.
Jeho kancelária o tom informovala s tým, že 71-ročný politik nedávno prijal skupinu študentov zo školy, ktorú následne zatvorili, keďže jednému zo študentov diagnostikovali respiračné ochorenie COVID-19 spôsobené novým koronavírusom.
Podľa kancelárie nakazený študent nebol v skupine, ktorá navštívila prezidentský palác. Marcelo Rebelo de Sousa zatiaľ nemá žiadne symptómy, no rozhodol sa pre karanténu, „čím chce byť príkladom prevencie“. Pracovať bude z domu. Kancelária objasnila, že prezident sa síce fotil so študentmi, no neprivítal ich individuálne.
Portugalsko hlási 30 ľudí nakazených koronavírusom, nikto tam zatiaľ nezomrel.
Cudzinci z karantény opúšťajú Severnú Kóreu
Približne 60 cudzincov, ktorí boli niekoľko týždňov v karanténe v Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR), opustilo krajinu.
V pondelok ich do ruského Vladivostoku priviezol špeciálny let spoločnosti Air Koryo. Let KOR271 bol pritom prvý komerčný let z KĽDR po viac ako mesiaci, uviedla špecializovaná spravodajská webstránka NK News.
Koronavírus môže prežívať aj na peniazoch, varuje WHO
Severná Kórea dala do karantény zhruba 380 cudzincov, väčšinou diplomatov, v hlavnom meste Pchjongjang v snahe zabrániť šíreniu nového koronavírusu, s ktorého epidémiou bojujú susedná Čína aj Južná Kórea. Diplomati a zamestnanci ambasád boli v karanténe vo svojich inštitúciách po najmenej 30 dní.
Obmedzenia KĽDR stiahla minulý týždeň. Cudzinci mali však aj potom podľa NK News obmedzené interakcie s miestnymi, pričom nemohli navštevovať reštaurácie, obchody, posilňovne a hotely v meste .
Predpokladá sa, že na palube letu KOR271, ktorý vyletel z Pchjongjangu v pondelok ráno, bolo najmenej 60 diplomatov a zamestnancov ambasád. Nie je známe, ako a kedy sa vrátia do svojich vlastí, uvádza spravodajský portál BBC.
Záležitosť národnej existencie
KĽDR prijala v rámci kampane proti novému koronavírusu, ktorú nazvala záležitosťou „národnej existencie“, viacero opatrení. Zakázala návštevy zahraničných turistov, uzavrela takmer všetku cezhraničnú dopravu s Čínou, posilnila kontroly na miestach vstupu do krajiny a zmobilizovala zdravotníckych pracovníkov, aby monitorovali občanov a izolovali osoby so symptómami.
Mnohí odborníci sa obávajú, že krajina je v dôsledku svojho chronického nedostatku zdravotníckych potrieb a zastaralej infraštruktúry zdravotnej starostlivosti veľmi náchylná na epidémie.
Severná Kórea nemá oficiálne potvrdený ani jeden prípad respiračného ochorenia COVID-19, ktorý nový koronavírus spôsobuje. Štátne médiá naznačujú, že zhruba 7 000 Severokórejčanov je v karanténe.
Saudská Arábia prerušila leteckú a vodnú dopravu s deviatimi krajinami
Saudská Arábia pre nový koronavírus prerušila obojsmerne leteckú a vodnú dopravu s deviatimi krajinami. Tamojšie úrady v pondelok informovali, že obmedzenie sa týka Bahrajnu, Egypta, Iraku, Talianska, Kuvajtu, Libanonu, Južnej Kórey, Sýrie a Spojených arabských emirátov.
Vláda predtým uzavrela aj pozemnú hranicu. „Vláda sa z dôvodu zaručenia bezpečnosti občanov a obyvateľov rozhodla dočasne obmedziť cestovanie,“ uviedlo ministerstvo vnútra.