Dovoz ochranných rúšok na Slovensko vzrástol 20-násobne, najviac ich prišlo z Číny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ochranné rúška
Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje ľudí na zmeny v nosení rúšok. Foto: ilustračné, Getty Images

Počas koronakrízy sa na Slovensko doviezlo rekordné množstvo zdravotníckeho materiálu. Z niekoľkých miliónov sa dovoz ochranných rúšok zvýšil v marci a apríli na viac ako 50 mil. eur. Vzrástol tak takmer dvadsaťnásobne.

Viac sa dovážali textilné rúška než celulózové a papierové, najviac ich prišlo z Číny. Na Slovensko sa vo veľkom počte dovážali aj bezpečnejšie masky s mechanickými časťami a vymeniteľnými filtrami.

Vzrástol aj dovoz rýchlotestov

Z rukavíc sa najviac dovážali gumené. Ich dovoz sa v marci z Malajzie a v apríli z Číny takmer zdvojnásobil. Zvýšil sa aj dopyt po ochrannom zdravotníckom oblečení. Na blogu Národnej banky Slovenska to uviedli experti Tomáš Kendera a Vladimír Lukačovič.

Kým dovoz testovacích súprav na rôzne diagnostikovanie sa v minulosti pohyboval na úrovni okolo 20 mil. eur, v apríli stúpol na takmer 70 mil. eur. V zásade išlo o dve skupiny testov, a to na priame stanovenie vírusu a tzv. rýchlotesty. V marci rástol najmä dovoz citlivejších testov, v apríli zase dovoz rýchlotestov.

Dezinfekčné prostriedky sa v zahraničí nakupovali väčšinou v malých spotrebiteľských baleniach a tiež na báze peroxidu vodíka určené najmä na zdravotnícke účely.

Alkoholické prípravky nedosiahli historické maximá

Dovoz alkoholových prípravkov určených na dezinfekciu rástol iba mierne a vôbec nedosahoval historické maximá ako v prípade iných produktov. „Môžeme predpokladať, že dopyt po týchto výrobkoch bol pokrytý z domácej produkcie,“ konštatovali experti.

Nákup ďalšieho zdravotníckeho materiálu v súvislosti s koronakrízou už nedosahoval vysoké objemy, v mnohých prípadoch však išlo o niekoľkonásobné množstvá v porovnaní s minulosťou. Prístroje na umelú pľúcnu ventiláciu sa nedovážali skoro vôbec.

„Otázne je, či bolo dôvodom to, že išlo o ťažko zaobstarateľný nedostatkový tovar, alebo či by prípadnú zvýšenú potrebu týchto prístrojov bolo možné pokryť z domácej produkcie,“ uviedli Kendera a Lukačovič.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš KenderaVladimír Lukačovič
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska