Liečba za pomoci zvierat sa uplatňuje najmä ako pomocná psychoterapeutická metóda, keď iné metódy nie sú dostatočne účinné alebo ich nie je možné použiť.
Napriek tomu, že z pohľadu verejného zdravotného poistenia nejde o hradenú terapiu, mnohí pacienti sú ochotní si ju zaplatiť. Niektorí získali príspevok na tento typ terapie z grantového programu zdravotnej poisťovne Dôvera – Bojovníci za zdravie. Uviedol to hovorca zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štepiansky.
Riešenie citových či sociálno-integračných problémov
Intervencie s asistenciou psov kladú dôraz najmä na riešenie psychologických, citových či sociálno-integračných problémov. Pacientov motivujú pri rehabilitácii, no jej použitie v praxi je široké – u mentálne postihnutých ľudí, u hospitalizovaných detí, seniorov, onkologických pacientov, v psychiatrii a psychológii, u telesne a zmyslovo postihnutých ľudí, u ľudí s autizmom, u týraných a zneužívaných detí či u pacientov s epilepsiou. Len v prípade psychiatrických diagnóz, pre ktoré je liečba za pomoci zvierat vhodná, je v Dôvere približne 130-tisíc poistencov.
V trebišovskej nemocnici pri liečbe pomáhajú aj psí terapeuti
„V animoterapii vidíme potenciál na využitie v liečbe pacientov, a hoci máme v zdravotníctve množstvo vážnych problémom, nemali by sme rezignovať ani na témy, ktoré sú na prvý pohľad okrajové. Rozhodli sme sa podporiť výskumný experiment, ktorý môže viesť k novej metodológii rehabilitácie pacienta s využitím intervencií s asistenciou psa vo fyzioterapii,“ uviedol generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan.
Nákup technického vybavenia
Poisťovňa Dôvera podporila výskum finančným darom, ktorý sa využil na nákup potrebného technického vybavenia. Praktická časť experimentu sa už začala a prvé výsledky budú známe približne v apríli budúceho roka.
Samotný experiment sa bude počas šiestich mesiacov realizovať na pôde občianskeho združenia Physio Canis v Kotrčinej lúčke pri Žiline v spolupráci s Univerzitou veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, Fakultou zdravotníctva Trenčianskej univerzity A. Dubčeka v Trenčíne a Technickou univerzitou v Liberci.
Na banskobystrickej detskej onkológii začali s kanisterapiou
„Budeme skúmať, či prítomnosť psa pri detskom pacientovi spôsobuje zmenu jeho fyziologických parametrov a rovnako aj to, ako vplýva intervencia s asistenciou psa na fyziologické parametre samotného zvieraťa. Tieto otázky zatiaľ neboli na Slovensku preskúmané,“ vysvetlila Ľubica Bátoryová z občianskeho združenia Physio Canis.
Výsledky experimentu podľa nej môžu viesť k stanoveniu odborných odporúčaní na monitoring somatického a behaviorálneho zdravia psa využívaného na intervencie, zlepšeniu plánovania účasti psa pri liečbe a zabezpečeniu jeho welfare, teda pohody počas výkonu terapie.