Dostupnosť liekov by sa mohla zlepšiť. Aj touto témou sa na štvrtkovej videokonferencii zaoberali zástupcovia rezortov zdravotníctva Európskej únie (EÚ).
Ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo výberové konania na niekoľko riadiacich pozícií
„Ministri diskutovali o tom, ako by mohla EÚ posilniť svoju suverenitu v oblasti dostatku medicínskych produktov aj prostredníctvom Farmastratégie, ktorú momentálne pripravuje Európska komisia,“ uviedla v tlačovej správe hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.
Štatút Pandemickej komisie dostal zelenú, postará sa o nevyhnutný chod hospodárstva krajiny
Výroba účinných látok pre základné lieky sa totiž čoraz viac sústreďuje mimo EÚ do tretích krajín. V niektorých prípadoch sa obmedzuje len na niekoľko málo výrobných miest.
Krajčí apeloval na dlhodobé riešenia
Minister Marek Krajčí na videokonferencii zdôraznil, že akékoľvek stimuly pre farmapriemysel musia na jednej strane odrážať potreby trhu, na druhej však musia byť prínosné pre pacientov. Trval na tom, aby farma stratégia zahŕňala dlhodobé riešenia problémov v dodávateľskom reťazci spojené s výrobou účinných látok, ako aj spravodlivú distribúciu vakcín.
Doplatky za lieky sa budú rušiť. Zmena sa dotkne troch skupín pacientov
Všetky navrhované aktivity pritom musia podľa ministra rešpektovať národné kompetencie členských štátov. Ak budú podľa neho členské štáty konať spoločne, bude sa dať lepšie zabrániť nedostatkom medicínskych produktov.
„Práve z tohto dôvodu potrebujeme lepší dialóg so zúčastnenými stranami a pravidelné mapovanie situácie zo strany Európskej liekovej agentúry aj národných liekových agentúr,“ dodala hovorkyňa rezortu.
Štvrtková videokonferencia ministrov zdravotníctva EÚ nahradila Neformálnu radu ministrov zdravotníctva, ktorá sa mala pôvodne uskutočniť v Bonne. Zástupcovia rezortov diskutovali aj o dopade pandémie COVID-19 či posilnení mandátu Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).